tvn24.pl/Rynek Zdrowia | 15-11-2014 12:53

Indie: 15 kobiet zmarło po masowej sterylizacji - lek zawierał trutkę na szczury?

Tabletki podane pacjentkom w tzw. obozie sterylizacyjnym w Indiach prawdopodobnie zawierały związek chemiczny powszechnie stosowany w trutkach na szczury - poinformowały władze stanu.

Wstępne testy tabletek Ciprocin wykazały, że miały one zawierać fosforek cynku powszechnie stosowany do produkcji trutek na szczury i inne gryzonie - wskazał Siddhartha Pardeshi, przedstawiciel władz dystryktu Bilaspur - informuje tvn24.pl za AP i PAP.

Testy leku zostały przeprowadzone, gdy okazało się, że substancję tę znaleziono w fabryce produkującej leki podane kobietom. Próbki zostały wysłane także do laboratoriów w Delhi i Kalkucie w celu potwierdzenia składu leku.

Policja aresztowała dyrektora firmy produkującej leki Ramesha Mahawara i jego syna. Z rynku wycofano  200 tys. tabletek Ciprocin 500 i 4 miliony innych tabletek wyprodukowanych w fabryce Mahawara.

Sterylizacja jest częścią państwowego programu ograniczenia urodzeń w tym drugim co do liczby ludności kraju. Rząd Indii, zaniepokojony powszechną biedą gwałtownie rosnącej populacji, która liczy 1,3 mld ludzi, przeprowadza miliony sterylizacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn - przypomina agencja Associated Press.

Przytłaczająca większość pacjentów to biedne kobiety, które zazwyczaj otrzymują za zgodę na zabieg sumę o równowartości nieprzekraczającej 20 dolarów, co stanowi przeciętny tygodniowy zarobek w ubogich rodzinach. AP przypomina, że ok. 180 mln osób wciąż żyje za równowartość 1,25 dolara dziennie.

Więcej: http://www.tvn24.pl