In vitro: w sierpniu dwa projekty PO trafią do Sejmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2009 15:51

Nad osobnymi projektami przepisów regulujących zapłodnienie in vitro pracowali w Platformie Obywatelskiej Jarosław Gowin i Małgorzata Kidawa-Błońska. Oba dokumenty jeszcze w sierpniu mają trafić do Sejmu.

Projekt Gowina wprowadza m.in. prawną ochronę embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet; zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet.

Gowin proponuje, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane matce; wyklucza pobieranie komórek rozrodczych od osób trzecich. Sąd może zgodzić się na implantację embrionu ludzkiego innej kobiecie w przypadku: śmierci matki genetycznej, wycofania zgody na implantację, upływu dwóch lat od daty utworzenia embriona ludzkiego.

Według tego projektu do in vitro nie będą kwalifikowane kobiety, które ukończyły 40. rok życia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka.

Z kolei w projekcie Kidawy-Błońskiej dopuszczono tworzenie zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jego założeniami, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie.

Kopacz powiedziała w czwartek (6 sierpnia) w TVN24, że w klubie PO posłowie będą głosowali zgodnie ze swoim sumieniem.

– To, za co dziękuję i panu premierowi, i sobie, że wybrałam właśnie taką partię, to to, że nie będę musiała z obowiązku zagłosować za jednym z nich, wyznaczonym przez prezydium klubu. Zgodnie ze swoim sumieniem podniosę rękę, czy przycisnę przycisk za projektem, który odpowiada moim poglądom - powiedziała Ewa Kopacz.

Przypomniała też, że jest zwolenniczką metody in vitro.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że w Sejmie znajduje się kilka projektów uregulowania kwestii in vitro, w tym projekt obywatelski, całkowicie zakazujący stosowania tej metody zapłodnienia, jednak, jej zdaniem, większe szanse powodzenia ma ten, który dopuści metodę in vitro w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum