In vitro: Platforma podzielona mrożeniem zarodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2009 08:25

W piątek (28 sierpnia) do marszałka Sejmu klub PO prześle dwa projekty dotyczące zapłodnienia in vitro. Autorzy konkurencyjnych projektów -Jarosław Gowin i Małgorzata Kidawa-Błońska, nie doszli do kompromisu w kwestii mrożenia zarodków.

In vitro: Platforma podzielona mrożeniem zarodków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt Gowina zezwala m.in. na utworzenie tylko dwóch zarodków i wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich. Zakłada, że in vitro jest możliwe tylko dla małżeństw.

Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycją, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie. Zespół, którym kieruje Kidawa-Błońska przygotował trzy projekty: ustawę bioetyczną, nowelę ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz nowelę kodeksu rodzinnego.

Władze klubu nie przesądzają oficjalnie, który projekt ma większe poparcie w klubie. Kidawa-Błońska zapowiada, że od czwartku (26 sierpnia) rozpocznie zbieranie podpisów pod swoim projektem. Gowin twierdzi, że ma ich już 70.

Po posiedzeniu klubu Kidawa-Błońska powiedziała, że między projektem jej a Gowina jest jeden punkt sporny - możliwość mrożenia zarodków. Gowin natomiast przed posiedzeniem do listy punktów spornych dodał drugie zagadnienie - in vitro tylko dla małżeństw. Gowin powiedział dziennikarzom, że już i tak "zliberalizował" swój projekt, wykreślając z niego limit wiekowy dla kobiet, które chciałyby się poddać zapłodnieniu in vitro, a także wykreślił punkt, który zakazywał dostępu do in vitro osobom o poważnych obciążeniach genetycznych.

W Sejmie są już inne projekty w sprawie in vitro. Dwa z nich, przygotowane przez obywatelski komitetu "Contra In vitro" oraz Bolesława Piechę (PiS), zakazują stosowania tej metody. Projekt b. posłanki, obecnie eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD), przewiduje refundację zabiegów in vitro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum