Iława: pacjent zaatakował personel - nie chcieli go odwieźć do domu

Autor: DMX, Gazeta Iławska • • 14 lipca 2011 13:17

Pijany pacjent po zszyciu ręki i założeniu opatrunku zażądał odwiezienia go do domu. Gdy spotkał się z odmową, wpadł w furię, pobił lekarza. Badania przeprowadzone w 2007 r. pokazują, że ponad połowa lekarzy w Polsce zetknęła się z przemocą, w tym 10 proc. stanowiła przemoc fizyczna.

Iława: pacjent zaatakował personel - nie chcieli go odwieźć do domu

2,6 promila alkoholu w organizmie miał zatrzymany przez policjantów mężczyzna, który rzucił się na lekarza i ratowników medycznych Szpitala Powiatowego w Iławie. Wkrótce usłyszy zarzut naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia funkcjonariusza publicznego oraz kierowania gróźb karalnych. Za te przestępstwa grozi mu nawet do 3 lat pozbawienia wolności - informuje Gazeta Iławska.

Niestety agresja i przemoc wobec lekarzy to powszechny problem. Badania przeprowadzone w 2007 r. pokazują, że ponad połowa lekarzy w Polsce zetknęła się z przemocą, w tym 10 proc. stanowiła przemoc fizyczna.

- W ciągu roku połowa lekarzy styka się z agresją. Dwa razy częściej zjawisko to dotyczy pielęgniarek - mówił nam dr Romuald Krajewski wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Rzecznicy praw lekarza zgodnie przyznają, że - według posiadanych przez nich danych - ofiarami aktów agresji częściej padają kobiety. Jakimś rozwiązaniem może być uchwalona przez Sejm ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej, zgodnie z którą pielęgniarki i położne zostały objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Uznanie pielęgniarek i położnych za funkcjonariuszy publicznych oznacza, że zgodnie z Kodeksem karnym, za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, groziłaby kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.

NIL od dłuższego czasu zwraca uwagę na rosnącą liczbę aktów agresji wobec personelu medycznego. Od października ub. r. w internecie funcjonuje system Monitorowania Agresji w Ochronie Zdrowia (MAWOZ, www.agresja.hipokrates.org), który został utworzony przez Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych w celu umożliwienia lekarzom i pielęgniarkom zgłaszania przypadków agresji w miejscach pracy.

Agresja wobec lekarzy nie jest zjawiskiem tylko polskim. Amerykańskie badania pokazują, że w ochronie zdrowia agresji jest dwa razy więcej, niż w innych zawodach (poza zawodem policjanta), a lekarz jest zawodem najbardziej narażonym na agresję.

- Na całym świecie dane dotyczące ataków wymierzonych przeciwko lekarzom są zadziwiająco podobne: 70-80 proc. to agresja słowna, a 10-20 proc. to niestety agresja fizyczna - mówił dr Romuald Krajewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum