ITS: tworzenie na drogach tzw. korytarzy życia zwiększa szanse przeżycia nawet o 40 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 11:51

Tworzenie korytarzy ratunkowych przez kierowców na drogach szybkiego ruchu zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych nawet o 40 proc. - mówi powołując się na zagraniczne analizy rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.

ITS: tworzenie na drogach tzw. korytarzy życia zwiększa szanse przeżycia nawet o 40 proc.
Szacuje się, że korytarz życia skraca czas dotarcia służb ratunkowych do ofiar o ok. 8 minut Fot. PTWP

W piątek weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia - samochody jadące w korku na sąsiadujących pasach mają między sobą utworzyć przestrzeń pozwalającą na przejazd samochodów ratowniczych. Nowe przepisy mają zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych.

Nowela wprowadza również obowiązek jazdy "na suwak" - co ma doprowadzić do zmniejszenia korków i poprawy bezpieczeństwa w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

- Szacuje się, że korytarz życia skraca czas dotarcia służb ratunkowych do ofiar o ok. 8 minut. Skuteczność ich stosowania jest zatem bezdyskusyjna. Dlatego w wielu europejskich krajach, jak Niemcy, Czechy, Austria, Słowenia, czy Szwajcaria tworzenie korytarzy życia jest uregulowane w prawie drogowym i egzekwowane surowymi mandatami - przypomina Krupiński.

- Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia bezpieczeństwa nowe regulacje wydają się potrzebne, szczególnie usankcjonowanie zasad tworzenia korytarzy ratunkowych. Przykłady niefrasobliwego zachowania niektórych kierowców na drogach szybkiego ruchu są dobitnym argumentem, że w tej materii potrzebne jest nie tylko nowe prawo, ale i edukacja - podkreśla.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum