II tura, czyli głosowanie w szpitalu

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 11:10

Jeśli ktoś głosował w szpitalu, może głosować w swojej komisji na podstawie karty szpitalnej lub pobrać zaświadczenie.

Część osób głosowała 20 czerwca w wyborach prezydenckich w szpitalach, na podstawie pobranych zaświadczeń o prawie do głosowania, jeśli miała zabiegi planowe bądź była dopisywana do list wyborczych, w przypadku, gdy nagle trafili do szpitala.

Gdzie i jak mogą głosować te osoby w II turze wyborów?

– Jeśli ktoś głosował na podstawie pobranego zaświadczenia o prawie do głosowania, otrzymywał od razu dwa zaświadczenia, na I i II turę wyborów – wyjaśnia nam Lech Gajzler z zespołu prawnego Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie. – Problemu więc nie ma. W przypadku, gdy ktoś był dopisywany do listy w szpitalu, będzie ujęty w spisie wyborców w tym szpitalu, w którym przebywał 20 czerwca...

Aby mógł zagłosować u siebie, w swojej komisji obwodowej 4 lipca, wystarczy, że przedstawi komisji w dniu głosowania poza dowodem osobistym, wypis ze szpitala. Na tej podstawie zostanie dopisany do listy wyborców.

W związku z tym, że nie wszyscy chcą pokazywać karty szpitalne albo też zamierzają głosować poza szpitalem bądź miejscem zamieszkania, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w wydziale spraw obywatelskich gminy, na której terenie znajduje się szpital, w którym osoba taka głosowała 20 czerwca.  

Po zaświadczenie przy tym taka osoba nie musi ubiegać się osobiście. Może w tej sprawie w jego imieniu, na podstawie upoważnienia zawierającego pesel, wystąpić osoba trzecia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum