Hrubieszów: czy rodzice noworodka narazili na szwank jego zdrowie?

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 18:45

Kobieta przed porodem zapowiedziała, że nie wyrazi zgody na niektóre procedury medyczne. Po porodzie wraz z mężem kobieta odmówiła odcięcia pępowiny. Sąd zdecydował inaczej.

Zszokowany ordynator oddziału ginekologiczno położniczego – dr Mirosław Ścibor w obawie przed infekcją, powiadomił o zajściu prokuraturę, która wystąpiła do sądu o wydanie zarządzenia nakazującego odcięcie pępowiny z uwagi na względy medyczne.

Mirosław Ścibor, który – jak twierdzi – z podobną sytuacją spotkał się po raz pierwszy w 25 letniej praktyce lekarskiej, zaordynował dziecku badanie krwi, które wykazało bardzo wysoki poziom białych krwinek. Mogło to doprowadzić do zakażenia, a tym samym życie chłopca znalazłoby się w niebezpieczeństwie.

Lekarze próbowali przekonać rodziców, ale ci twardo odmawiali zgody na zabieg. Tłumaczyli się przekonaniami religijnymi. Twierdzili przy tym, że są katolikami i chcą, by pępowina uschła i odpadła sama. Oboje spotkali się z psychiatrą. Konsultacja wykazała, że zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania.

24 kwietnia hrubieszowski sąd rodzinny nakazał lekarzom wykonanie zabiegu wbrew woli rodziców. Pępowinę przeciął ojciec po decyzji sądu i kolejnych rozmowach z lekarzami.

Hrubieszowska policja wszczęła dochodzenie, które ma wykazać czy rodzice noworodka narazili na uszczerbek jego zdrowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum