Hotelarze nie wiedzą, kto może sprawdzać zaświadczenia gości o szczepieniach

Autor: oprac. RR • Źródło: prawo.pl17 lipca 2021 14:40

Hotelarze skarżą się na prawny galimatias wynikający z rozbieżnych stanowisk resortu zdrowia i UODO na temat tego, komu wolno weryfikować gości hotelowych na okoliczność zaszczepienia przeciwko Covid-19.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Według Ministerstwa Zdrowia, za przestrzeganie limitu osób zaszczepionych, przebywających w hotelach odpowiedzialni są właściciel oraz personel obiektu; do ich obowiązków należy weryfikacja faktu zaszczepienia gości
  • Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) jest natomiast odmiennego zdania i twierdzi, że rozporządzenie rządu nie jest do tego podstawą
  • Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego skarży się, że galimatias prawny jest znacznym utrudnieniem w działalności hoteli; apeluje do rządu o zniesieniu 75-proc. limitu wykorzystania pokoi w hotelach

Niejednolite przepisy dotyczące możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 są znacznym utrudnieniem w działalności hoteli – twierdzi Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego i wskazuje, że według Ministerstwa Zdrowia, za przestrzeganie limitu osób odpowiedzialni są właściciel oraz personel obiektu i do ich obowiązków należy weryfikacja faktu zaszczepienia gości.

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) jest natomiast odmiennego zdania i uważa, że rozporządzenie rządu nie jest do tego podstawą.

Sprzeczne stanowiska

Według Marcina Mączyńskiego, sekretarza generalnego Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, stanowisko MZ kłóci się z komunikatem UODO z 23 czerwca br., który wskazuje, że obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów nie można uznać za podstawę prawną do pozyskiwania informacji o odbyciu przez gości szczepienia ochronnego.

- Znaleźliśmy się zatem w patowej sytuacji, ponieważ hotelarze nie mają prawa żądać od gości takich danych, a ci nie mają obowiązku tej informacji podawać – zauważa Mączyński.

Ryzykowny limit gości

Jego zdaniem, brak jest również przesłanek do możliwości przechowywania przez hotel informacji o zaszczepieniu gości. Ocenia, że ta niejednoznaczność przepisów i utrudniona możliwość udowodnienia działania zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w przypadku kontroli sprawia, że hotelarze niechętnie decydują się na przyjmowanie gości zaszczepionych poza obowiązującym 75-procowym limitem.

Nieprecyzyjne przepisy to jeden z powodów, dla których hotelarze apelują do rządu o całkowite zniesienie limitu wykorzystania pokoi w obiektach. Marcin Mączyński zapewnia, że hotele wdrożyły zasady rygoru sanitarnego i są miejscami bezpiecznymi, co od wielu miesięcy potwierdzają liczne kontrole Sanepidu.

Według niego, biorąc pod uwagę, że w Polsce jest już w pełni zaszczepionych blisko 16 mln osób, decyzja rządu o zniesieniu 75-proc. limitu wykorzystania pokoi w hotelach, wydaje się naturalna i nie powinna podlegać dyskusji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum