Hospicja: przedsiębiorstwa, ale z prawem do darowizn?

Autor: Gazeta, MS /Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 13:31

W lipcu br. hospicja będą zmuszone przekształcić się w przedsiębiorstwa. Jak już pisaliśmy, ich założyciele obawiają się jednak, że po zmianach te placówki nie będą mogły przyjmować darowizn.

Takie zmiany organizacyjno-prawne wymusza na hospicjach ustawa o działalności leczniczej (obowiązuje od 1 lipca 2011 r., ale przewidująca roczne vacatio legis w omawianym zakresie), która mówi wprost, że podmioty wykonujące działalność leczniczą uzyskują status przedsiębiorcy.

Jak uważa wypowiadający się dla Gazety Wyborczej Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, która posiada hospicjum zarejestrowane jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, ustawodawca nie wziął pod uwagę, że NZOZ-y prowadzą także organizacje pozarządowe

Podkarpacka fundacja część pieniędzy na swą działalność uzyskuje z kontraktu z NFZ, ale zdobywa też środki dzięki akcjom charytatywnym i z odpisu 1 proc. podatku.

Osobnym problemem, o którym mówi na łamach gazety Rafał Ciupiński są kwestie związane z majątkiem trwałym hospicjum. To, którym zarządza część środków na remont i rozbudowę zdobyło dzięki darowiznom, a część pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trudno jednoznacznie określić, czy po przekazaniu budynku przedsiębiorstwu, nie będzie trzeba zwrócić pieniędzy z RPO. Bo mogły być przeznaczone tylko na potrzeby użyteczności publicznej.

Przedstawiciele pediatrycznej opieki paliatywnej z całej Polski oraz 48 hospicjów dziecięcych spotkają sie 5 marca, aby przedyskutować problem i przygotować wspólne stanowisko w tej sprawie, ktore trafi do Ministerstwa Zdrowia.

Pismo z konkretnymi propozycjami nowelizacji wspomnianej ustawy do resortu wysłało Forum Hospicjów Polskich. Jak przekazała prezes Forum Jolanta Stokłosa, stowarzyszeniu zależy na tym, żeby organizacje pozarządowe w zakresie lecznictwa i opieki nad chorymi mogły działać na starych zasadach, to znaczy zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, zarazem przewodnicząca zespół do spraw opieki paliatywnej i hospicyjnej przy MZ powiedziała nam, że uwagi trafiły już do Departamentowi Organizacji Ochrony Zdrowia MZ, który jest odpowiedzialny za ustawę o działalności leczniczej.

W jej ocenie, resort powinien przychylnie odnieść się do postulatów organizacji pozarządowych. Jest przekonana, że organizacje pozarządowe dalej będą funkcjonować jako organizacje pożytku publicznego i będą mogły dostawać 1 procent podatku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum