Hongkong: więzienie za próbę wywozu mleka w proszku dla niemowląt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2013 11:31

Sąd w Hongkongu po raz pierwszy wydał wyrok bezwzględnego więzienia za próbę wywozu z tego terytorium większej niż dopuszczalna ilości mleka w proszku dla niemowląt. Ograniczenia ustanowiono w marcu, aby powstrzymać niekontrolowany wywóz produktu do Chin, gdzie ludzie obawiają się użyć chińskiego mleku w proszku po skandalu z melaminą w 2008 roku.

Hongkong: więzienie za próbę wywozu mleka w proszku dla niemowląt

37-letnia kobieta, której narodowości nie ujawniono, została skazana na pięć tygodni więzienia. W niedzielę (22 grudnia) kobieta została zatrzymana przy próbie wywozu czterech puszek mleka w proszku, o łącznej wadze ponad 3 kilogramów, z Hongkongu, specjalnego okręgu autonomicznego Chin - poinformowały we wtorek (24 grudnia) władze.

37-latka przyznała się do zarzucanych jej czynów. "Została skazana na 35 dni, ze skutkiem natychmiastowym" - podano.

Kobieta była trzykrotnie aresztowana pod tym samym zarzutem; w listopadzie otrzymała wyrok w zawieszeniu.

Hongkong w marcu zakazał opuszczania tego terytorium z ilością mleka dla niemowląt przekraczającą 1,8 kg. Ograniczenia takie wprowadzono, gdy hongkońskie apteki i supermarkety były regularnie ogołacane przez klientów z Chin kontynentalnych, którzy obawiali się używać chińskiego mleku w proszku po skandalu z melaminą w 2008 roku.

Mleko z zawartością melaminy, dodawanej do surowca niskiej jakości lub rozrzedzonego, by sztucznie zawyżyć poziom protein, spowodowało śmierć co najmniej sześciorga dzieci, a 300 tys. chorowało. Rezultatem afery były dziesiątki aresztowań i dwa wyroki śmierci. Od tamtego czasu w mleku w proszku wielokrotnie wykrywano w Chinach tę substancję chemiczną, używaną normalnie do wyrobu farb i lakierów.

Grzywny za nielegalny wywóz mleka dla niemowląt z Hongkongu mogą sięgać 500 tys. dolarów hongkońskich (47 tys. euro); grożą za to nawet dwa lata więzienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum