Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 27-08-2019 15:32

Holandia: przeprowadziła eutanazję na chorej z Alzheimerem. Sąd bada kwestię "świadomej zgody"

Przed holenderskim sądem toczy się sprawa emerytowanej lekarki, która w 2016 r. przeprowadziła eutanazję na pacjentce z chorobą Alzheimera. Sąd ma rozstrzygnąć czy lekarka upewniła się, że chora świadomie wyraża zgodę na eutanazję. Wyrok zapadanie za dwa tygodnie.

Wyrok zapadanie za dwa tygodnie Fot. Archiwum

Zdaniem prokuratury lekarka miała przeprowadzić zabieg eutanazji na 74-letniej kobiecie, mimo iż ta stawiała opór w czasie zabiegu. Sama lekarka twierdzi jednak, że chora zachowywała się podczas eutanazji "powściągliwie". Rodzina kobiety poddanej eutanazji wspiera lekarkę - informuje Rzeczpospolita za BBC.

Prokuratura nie domaga się więzienia dla lekarki, chce jednak ustalić, jak właściwie stosować przepisy o eutanazji wobec pacjentów cierpiących na demencję.

Kobieta, u której zdiagnozowano chorobę Alzheimera, na cztery lata przed śmiercią podpisała  oświadczenie, że chce być poddana eutanazji zanim zostanie oddana do domu opieki. Dodała jednocześnie, że chce mieć możliwość wybrania momentu śmierci "kiedy uzna, że nadszedł czas".

Kiedy kobieta miała trafić do domu opieki lekarka zdecydowała, że - w związku z wcześniejszym oświadczeniem - pacjentkę należy poddać eutanazji. Potwierdziło to dwóch innych lekarzy. W dniu eutanazji pacjentce dodano do kawy środek uspokajający i straciła ona przytomność.
Obudziła się jednak w trakcie zabiegu i musiała być przytrzymywana przez córkę i jej męża.

Więcej: rp.pl