Holandia: eutanazja chorych na demencję

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2011 12:45

Choć w ciągu ostatnich czterech lat w Holandii odnotowano siedmiokrotny wzrost przypadków eutanazji ludzi cierpiących na demencję.

Holandia: eutanazja chorych na demencję
Holandia jest bodaj jedynym państwem na świecie, gdzie chory na starczą demencję, w tym Alzheimera, może poprosić lekarza o eutanazję, pod warunkiem że zrobi to we wczesnym stadium choroby. W 2006 r. uśmiercono na życzenie trzech takich pacjentów, a w 2010 już 21. Tak wynika z sondażu wśród lekarzy trzech szpitali w Utrechcie, Gröningen i Rotterdamie, przedstawionego kilka dni temu w holenderskiej telewizji w programie "Nieuwsuur" - podaje Gazeta Wyborcza.

Spośród ankietowanych lekarzy z trzech czołowych ośrodków medycznych, co trzeci podejmuje się eutanazji cierpiących na demencję. Choć asystowanie przy śmierci osoby tracącej pamięć nie jest karalne, z sondażu wynika, że budzi spore kontrowersje.

W Holandii uśmiercanie na życzenie osób nieuleczalnie chorych nie wywołuje takich emocji jak w innych krajach Zachodu. Ustawa eutanazyjna z kwietnia 2001 r. usankcjonowała blisko 30 lat debaty i praktyki w tym zakresie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w liberalnej Holandii liczba osób decydujących się na eutanazję nie rośnie w lawinowym tempie. W 2003 r. takich przypadków było 1626 (czyli ok. 1,2 proc. naturalnych śmierci), podczas gdy w 2010 - 2,7 tys. (1,9 proc.).

 

Więcej: http://wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum