Hiszpania: trwa batalia o zalegalizowanie eutanazji. Nowe prawo wejdzie w życie latem?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2020 12:17

Projekt prawa dopuszczającego eutanazję, przedstawiony jako projekt lewicowego rządu koalicyjnego, przeszedł we wtorek pierwsze głosowanie w hiszpańskim parlamencie. Ustawa, przeciwko której jest tylko będąca w mniejszości prawica, może wejść w życie latem.

Do przeprowadzenia eutanazji będą musiały być spełnione liczne warunki Fot. Archiwum

Ustawa określa eutanazję jako prawo osób „nieuleczalnie chorych”, „niepełnosprawnych” lub „cierpiących w sposób nie do zniesienia”. Prawo takie służba zdrowia, publiczna lub prywatna, musi choremu zapewnić nie później niż w ciągu miesiąca od złożenia przez niego prośby. Lekarz czy personel medyczny, który nie zgadza się na przerwanie ludzkiego życia, będzie miał prawo odmowy udziału w eutanazji - informuje Gazeta Wyborcza.

Do jej przeprowadzenia będą musiały być spełnione liczne warunki. Chory, który decyduje się na śmierć, musi poprosić lekarza o eutanazję na piśmie. Wspólnie z lekarzem musi następnie rozważyć, czy rzeczywiście świadomie i dobrowolnie chce odejść. Konieczna jest ponadto konsultacja innego lekarza, który nie jest związany z terapią pacjenta.

Po upływie dwóch tygodniach od złożenia prośby chory powinien ponownie poprosić o zabieg, a jego wniosek rozpatrzy pod względem medycznym i prawnym specjalna komisja kontrolna. Jeśli uzna ona prośbę pacjenta, w ciągu następnych dwóch tygodni musi ona zostać spełniona. Chory może wybrać, czy odbierze sobie życie sam, czy poprosi o to lekarza.

Lekarz będzie miał prawo odmowy, a pacjent - prawo odwołania się od niej do komisji. Jeśli komisja uzna prośbę za niezgodną z prawem, sprawą może zająć się prokuratura.

Według madryckiego stowarzyszenia lekarzy, aż dziewięciu z dziesięciu praktykujących lekarzy opowiada się za prawem pacjentów do eutanazji.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum