Hiszpania: śledztwo ws. młodego Polaka, który zmarł w Sewilli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2013 17:43

Sąd w Sewilli oraz dyrekcja opieki społecznej starają się ustalić tożsamość oraz przyczyny śmierci młodego Polaka, który w środę (2 października) zmarł, prawdopodobnie z głodu lub wycieńczenia, w schronisku dla bezdomnych - poinformowała w piątek ambasada RP w Madrycie.

Hiszpania: śledztwo ws. młodego Polaka, który zmarł w Sewilli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

23-letni Polak trafił do miejskiego ośrodka dla bezdomnych w Sewilli w środę i tego samego dnia zmarł.

Młody mężczyzna był wycieńczony, miał wyraźne oznaki niedożywienia i ważył zaledwie 30 kg - poinformowały w czwartek lokalne władze Andaluzji. Nie miał przy sobie żadnych dokumentów, które pozwoliłyby ustalić jego tożsamość.

Według władz miejskich zanim Polak trafił do schroniska, udzielono mu pomocy w szpitalu Virgen del Rocio w Sewilli, a po wypisaniu ze szpitala zawiadomiono pogotowie społeczne. - Młody człowiek nie miał dokąd się udać, nikt się nim nie zajmował, a nie był w stanie przebywać dłużej na ulicy - wyjaśniły władze Sewilli.

Młodego człowieka umieszczono w schronisku dla bezdomnych, gdzie otrzymał śniadanie, jednak tego samego dnia po południu zmarł, kiedy odpoczywał na fotelu.

Z urzędu wszczęto śledztwo, aby wyjaśnić przyczyny śmierci - poinformowała w czwartek andaluzyjska radna Maria Jose Sanchez. Burmistrz Sewilli Jose Ignacio Zoido złożył wyrazy ubolewania w związku z tragedią. O śmierci Polaka rozpisały się hiszpańskie media.

Ambasada RP zwróciła uwagę w swym komunikacie, że dramat ten jest tym bardziej zdumiewający, że dotychczas służby hiszpańskie zawsze udzielały daleko idącej pomocy osobom, które pozostawały w trudnej sytuacji życiowej (brak pracy lub inne problemy, w tym także problemy zdrowotne). - W kraju tym działa szeroko rozbudowany system pomocy społecznej, jak również wiele fundacji i instytucji pomagających osobom bezdomnym lub cierpiącym na przewlekłe choroby czy uzależnienia - wskazała polska ambasada.

Nie jest jasne, dlaczego młody mężczyzna został wypuszczony ze szpitala. - Okoliczności tej sprawy, w tym głównie niespotykany przypadek nieudzielenia pomocy osobie, która zgłosiła się do szpitala, są dla wszystkich zaskakujące i niezrozumiałe - podkreślono w komunikacie ambasady. - Z tego powodu również władze hiszpańskie wszczęły śledztwo w celu ustalenia, jak mogło dojść do takiego zdarzenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum