×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Hiszpania: rząd dąży do ograniczenia prawa aborcyjnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2013 19:30

W piątek, 20 grudnia, rząd Hiszpanii zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o aborcji, ograniczający dopuszczalność aborcji do sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Sprzeciw wyraża lewica i wiele organizacji kobiecych.

Hiszpania: rząd dąży do ograniczenia prawa aborcyjnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zatwierdzony projekt faktycznie unieważnia prawo z 2010 roku, które zezwalało wszystkim kobietom na dokonywanie aborcji do 14. tygodnia ciąży oraz do 22. tygodnia w przypadku poważnych wad rozwojowych płodu i w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki. Ta ustawa o aborcji, wraz z dopuszczeniem małżeństw osób jednej płci były sztandarowymi reformami ówczesnego socjalistycznego rządu.

Teraz Hiszpania ma wrócić do systemu z 1985 roku. Aborcja dopuszczalna ma być w dwóch przypadkach. W pierwszym - gdy jest "niezbędna z powodu poważnego zagrożenia dla życia lub zdrowia psychicznego kobiety" i w drugim, "gdy ciąża była konsekwencją przestępstwa przeciwko wolności lub integralności seksualnej kobiety" - wyjaśnił minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardon.

Nowelizacja jest spełnieniem, choć spóźnionym, obietnic wyborczych z 2011 roku obecnego premiera z konserwatywnej Partii Ludowej Mariano Rajoya.

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w przypadku gwałtu, to będzie mogła skorzystać z prawa do aborcji, jeśli złoży doniesienie o przestępstwie. W przypadku, gdy powodem usunięcia ciąży ma być wada rozwojowa płodu, to konieczne będą opinie wydane przez dwóch lekarzy. W przypadku niepełnoletnich na aborcję muszą zgodzić się rodzice.

Partia Ludowa dysponuje większością w parlamencie, tak więc nowelizacja ma wszelkie szanse na przyjęcie przez deputowanych. Jednocześnie stowarzyszenia feministyczne i lewica mobilizują się w sprawie nowych przepisów. W parlamencie wielu deputowanych lewicy podpisało we wtorek "pakt na rzecz prawa do aborcji", powstały z inicjatywy około 200 organizacji kobiecych.

Wśród głosów krytycznych Stowarzyszenie Planowania Rodziny ostrzegło przed ryzykiem powrotu do sytuacji z lat 80. Wówczas - argumentuje ta organizacja - Hiszpanki przeprowadzały aborcje we Francji lub Wielkiej Brytanii.

Z kolei zwolennicy nowego prawa wyrażają satysfakcję, że Partia Ludowa dotrzymała obietnicy wyborczej. "To krok naprzód w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest zero aborcji" - oceniło stowarzyszenie "Prawo do życia".

Według sondażu instytutu Metroscopia z maja, opublikowanego w dzienniku "El Pais", za przepisami z 2010 roku opowiada się 46 proc. Hiszpanów, a ograniczenie aborcji popiera 41 procent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze