Rząd Hiszpanii przyjął prawo o godnej śmierci. Nieuleczalnie chory będzie mógł odmówić przedłużania mu sztucznie życia oraz prosić o wszelkie znieczulenia, nawet, jeśli ich zastosowanie grozi śmiercią
Prawo o godnej śmierci ma służyć ludziom śmiertelnie chorym i świadomym, że medycyna nie daje im szans na śmierć bez cierpienia. Zyskują więc prawo do kompletnej informacji o swoim stanie zdrowia oraz wszelkich środków uśmierzających ból, nawet jeśli ich zastosowanie może prowadzić do zgonu. Pacjenci będą mogli odmówić terapii polegającej na podtrzymywaniu ich przy życiu, a lekarze będą mogli legalnie od niej odstąpić.
Wola pacjenta będzie najważniejsza. Umożliwianie godnej śmierci jest w ustawie prawnie uznane za postępowanie słuszne z punktu widzenia sztuki medycznej. Dlatego nie będzie miała zastosowania w tym przypadku tzw. klauzula sumienia chroniąca lekarzy niezgadzających się np. na dokonanie aborcji.
Ustawa obejmuje także osoby niepełnoletnie, które ukończyły 16 lat. Obowiązuje szpitale publiczne i prywatne, ale z tych samych praw będą mogli korzystać również pacjenci chorujący w domu.
Konsultacje wykazały, że zgodę na takie prawo wyraża aż 97 proc. hiszpańskich lekarzy.
Więcej: www.gazeta.pl