Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 14-05-2011 12:15

Hiszpania: chcą ustawy o godnym umieraniu

Rząd Hiszpanii przyjął prawo o godnej śmierci. Nieuleczalnie chory będzie mógł odmówić przedłużania mu sztucznie życia oraz prosić o wszelkie znieczulenia, nawet, jeśli ich zastosowanie grozi śmiercią

Projekt ustawy gotowy był już pół roku temu, ale gabinet premiera José Luisa Zapatero odwlekał jego przyjęcie, by nie zostać oskarżonym o szukanie zajęć zastępczych, w czasie gdy Hiszpanię trapi dramatyczny i przewlekły kryzys gospodarczy. Nie chciał też zadzierać z Kościołem Katolickim, który uważa projekt za ukrytą legalizację eutanazji.

Prawo o godnej śmierci ma służyć ludziom śmiertelnie chorym i świadomym, że medycyna nie daje im szans na śmierć bez cierpienia. Zyskują więc prawo do kompletnej informacji o swoim stanie zdrowia oraz wszelkich środków uśmierzających ból, nawet jeśli ich zastosowanie może prowadzić do zgonu. Pacjenci będą mogli odmówić terapii polegającej na podtrzymywaniu ich przy życiu, a lekarze będą mogli legalnie od niej odstąpić.

Wola pacjenta będzie najważniejsza. Umożliwianie godnej śmierci jest w ustawie prawnie uznane za postępowanie słuszne z punktu widzenia sztuki medycznej. Dlatego nie będzie miała zastosowania w tym przypadku tzw. klauzula sumienia chroniąca lekarzy niezgadzających się np. na dokonanie aborcji.

Ustawa obejmuje także osoby niepełnoletnie, które ukończyły 16 lat. Obowiązuje szpitale publiczne i prywatne, ale z tych samych praw będą mogli korzystać również pacjenci chorujący w domu.

Konsultacje wykazały, że zgodę na takie prawo wyraża aż 97 proc. hiszpańskich lekarzy.

Więcej: www.gazeta.pl