Hiszpania: aborcja prawem człowieka?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2009 09:05

Hiszpański rząd przyjął ustawę, która ma zapewnić swobodę usuwania ciąży nawet nieletnim dziewczętom.

Sprawa została poruszona przy okazji debaty na tematu stanu państwa. Podczas debaty mocno kontestowano politykę premiera José Zapatero, który jak twierdzono nie radzi sobie z kryzysem - pisze Rzeczpospolita.

Aborcja na życzenie cieszy się poparciem wszystkich rządowych frakcji. Za jej poparciem są postkomuniści, zieloni i członkowie lewicy katalońskiej. Według ustawy Hiszpanki będą mogły usunąć ciążę w ciągu jej pierwszych 14 tygodni.

Obowiązujące obecnie prawo aborcyjne sprzed 25 lat dopuszcza usunięcie płodu tylko kiedy zagraża on życiu matki, jest efektem gwałtu czy też gdy płód jest uszkodzony. Dla Hiszpanów aborcja była złem koniecznym.

Teraz, jak podaje Rzeczpospolita, aborcja awansuje do rangi praw człowieka. Kobiety nie będą musiały się nikomu tłumaczyć dlaczego zdecydowały się na taki krok. Nawet dziewczęta, które skończyły 16 lat nie będą musiały o takiej decyzji informować swoich rodziców, ponieważ ich zgoda nie będzie wymagana.

Według gazety „El Mundo” feministki wyraziły swój sprzeciw nawet co do trzech dni do namysłu. – Kobieta, która chce usunąć ciążę wie co robi – oświadczyły.

Prawo aborcyjne potępił Lech Wałęsa, który przebywał w tym czasie w Hiszpanii uczestnicząc w madryckiej kampanii partii Libertas. – To morderstwo – mówił o usuwaniu ciąży.

Za projektem opowiada się 37 proc. Hiszpanów, 40 proc. jest mu przeciwne. Duża grupa - 22 proc., nie ma na ten temat zdania.

Niezadowolenie budzi decyzja sprzedaży pigułek „dzień po” bez recepty. Zdaniem hiszpańskich lekarzy takie działanie sprawi, że Hiszpanki będą pigułki traktowały jako środek antykoncepcyjny. Już teraz ginekolodzy przewidują większą liczbę ciąż u nieletnich. Działania rządu sprawią również, że lekarze będą musieli leczyć większą liczbę kobiet z chorób przenoszonych drogą płciową. Zdaniem farmaceutów niedopuszczalne jest sprzedawanie tego rodzaju specyfików dzieciom. Jednak gdyby tego nie zrobili grożą im kary finansowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum