Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainteresowana sytuacją na śląskich SOR-ach

Autor: KL,HFPC/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 12:36

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do ministra zdrowia pismo ws. nieprawidłowości w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) w województwie śląskim oraz zarządzonej w związku z tym inspekcji Najwyższej Izby Kontroli. Fundacja podkreśliła m.in. że prawo do ochrony zdrowia należy do istotnych zadań państwa.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainteresowana sytuacją na śląskich SOR-ach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatnich miesięcy w mediach pojawiało się wiele informacji dotyczących niebezpiecznych incydentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) na terenie województwa śląskiego

W swoim piśmie, HFPC zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji na temat ewentualnych kontroli oddziałów ratunkowych w szpitalach w całej Polsce. Fundacja zwróciła się także z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy ministerstwo planuje podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na SOR-ach.

Jak podkreślają przedstawiciele HFPC, prawo do ochrony zdrowia ma związek z prawem do życia bezpośrednio wyrażonym w art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. HFPC w opinii powołała się na orzecznictwo ETPC, który w sprawie Aydogdu p. Turcji stwierdził, że "państwo ponosi odpowiedzialność za naruszenie art. 2 EKPC, gdy systemowe lub strukturalne braki w organizacji opieki szpitalnej doprowadzają do pozbawienia pacjenta dostępu do procedur opieki medycznej w nagłych przypadkach, a władze nie podjęły działań niezbędnych dla ich zapobieżenia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze