Helsińska Fundacja Praw Człowieka pisze do MZ ws. zgonów w SOR-ach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 16:37

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do resortu zdrowia pismo dotyczące przypadków zgonów w SOR-ach w Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim i Dąbrowie Górniczej. Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała 4 sierpnia 2019 r. doraźną kontrolę funkcjonowania SOR-ów w województwie śląskim.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pisze do MZ ws. zgonów w SOR-ach
HFPC pyta MZ, co zamierza zrobić dla naprawy sytuacji w SOR-ach Fot. Shutterstock

Fundacja podkreśliła m.in. że wynikające z prawa do życia prawo do ochrony zdrowia należy do istotnych zadań państwa - informuje Rzeczpospolita.

W swoim piśmie, HFPC zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji na temat ewentualnych kontroli oddziałów ratunkowych w szpitalach w całej Polsce oraz o odpowiedź na pytanie, czy Ministerstwo Zdrowia planuje podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Jak podkreślają przedstawiciele HFPC, prawo do ochrony zdrowia ma związek z prawem do życia bezpośrednio wyrażonym w art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. HFPC w opinii powołała się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w sprawie Aydogdu z Turcji stwierdził, że: „państwo ponosi odpowiedzialność za naruszenie art. 2 EKPC, gdy systemowe lub strukturalne braki w organizacji opieki szpitalnej doprowadzają do pozbawienia pacjenta dostępu do procedur opieki medycznej w nagłych przypadkach, a władze nie podjęły działań niezbędnych dla ich zapobieżenia".

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum