Hartman: lekarze, szukajcie pracy w Watykanie

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2014 11:46

W opinii prof. Jana Hartmana, etyka, lekarze nie mogą uznawać prymatu przekonań nad prawem stanowionym. Jeśli mają wątpliwości, "mogą się przenieść do Watykanu".

W Poranku Radia TOK FM prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk, członek władz Twojego Ruchu skomentował podpisaną przez ponad 3 tys. lekarzy i studentów medycyny ''Deklarację wiary''.

Zdaniem Hartmana sygnatariusze deklaracji powinni zrezygnować z pracy, która naraża ich na konflikty sumienia. Według niego każda z tych osób powinna być wezwana przez pracodawcę do złożenia jednoznacznej deklaracji: czy pan doktor zamierza w pełni respektować prawo RP?

Według etyka, jeśli odpowiedź będzie niejednoznaczna, wymijająca albo po prostu odmowna, taką osobę trzeba zwolnić z pracy. Nie można sobie pozwolić, by pracownicy rzucali wyzwanie polskiemu prawu - przekonywał gość Poranka Radia TOK FM.

Jak już pisaliśmy, szeroka dyskusja na tema odmowy przez lekarzy wykonywania czynności, które nie są zgodne z klauzulą sumienia, rozpoczęła się po apelu dr Wandy Półtawskiej. Zaapelowała do lekarzy i studentów medycyny, by nie uczestniczyi w aborcji, antykoncepcji, eutanazji i in vitro.

"Deklaracja wiary" była podpisywana m.in. podczas niedzielnej (25 maja) pielgrzymki pracowników służby zdrowia na Jasnej Górze.

Więcej: www.tok.fm

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum