Hamankiewicz: bez etyki wszystko traci sens

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2017 15:48

- Etyka lekarska należy do najważniejszych kwestii poruszanych na II Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, bo jeśli normy moralne nie będą przestrzegane i promowane przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, to rozmowa o innych sprawach traci sens - powiedział Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Hamankiewicz: bez etyki wszystko traci sens
Fot. archiwum

W wystąpieniu na sesji ”Etyka i jej znaczenie w pracy personelu medycznego” zorganizowanej w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenge Congress, Katowice, 9-11 marca),  dr Maciej Hamankiewicz stwierdził m.in., że Kodeks Etyki Lekarskiej stał się wzorcem dla kodeksów obowiązujących w innych zawodach. Dodał, że dla środowiska lekarskiego jest to powód do dumy.

O relacjach lekarzy z przemysłem farmaceutycznym w kontekście etyki lekarskiej mówiła Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes NRL. Przypomniała, że rozdział o związkach lekarzy z przemysłem do Kodeksu Etyki Lekarskiej dodany został w 2003 roku.

Podkreśliła, że lekarz przystępując do współpracy z firmą farmaceutyczną, powinien sobie postawić kilka pytań: jaki jest cel współpracy; jaki będzie charakter zależności, która powstanie w wyniku współpracy; jaki będzie stosunek do tej współpracy ze strony pacjentów, środowiska lekarskiego i opinii publicznej.

Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, poruszył kwestię łamania zasad etycznych i odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Poinformował, że latach 2009-16 do rzeczników odpowiedzialności zawodowej wpłynęło 24 tys. informacji o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego. Zwrócił uwagę, że wbrew krążącym opiniom, skargi związane uzyskiwaniem korzyści materialnych przez lekarzy nie dominują w katalogu przewinień - należą do rzadkości.

Gabriela Morawska-Stanecka z Kancelarii Adwokatów GMS w Katowicach omówiła rolę prawnika w szpitalu, a także w rozwiązywaniu dylematów wynikających z deontologii lekarskiej. Powiedziała, że prawnik w szpitalu postrzegany jest przez lekarzy jako część administracji szpitala.

- Lekarze nie mają przekonania, że prawnik pomoże im w problemach natury deontologicznej - stwierdziła. Jednakże to podejście jest zupełnie inne, gdy lekarz przychodzi do kancelarii z konkretną sprawą. - Wtedy nabiera przekonania, że obowiązuje mnie tajemnica adwokacka - zauważyła mecenas Morawska-Stanecka.

Wykład prof. Jędrzeja Skrzypczaka, kierownika Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcony był konstytucyjnej zasadzie wolności wypowiedzi i prawa do krytyki w kontekście art. 52 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Stanowi on, że lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.

Z kolei prof. Jacek Sobczak, kierownik Katedry Prawa Ochrony Własności Intelektualnej SWPS - Uniwersytet Humanistycznospołeczny, poświęcił swoje wystąpienie najnowszym zmianom w prawie, których efektem jest ograniczenie tajemnicy lekarskiej. Wykład zatytułował: Tajemnica lekarska - czy może ”jawnica”.

Relację z sesji, z obszernymi wypowiedziami wszystkich uczestników, zamieścimy w majowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum