XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HRW: Serbia musi wzmocnić opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2016 20:40

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) zaapelowała w opublikowanym w środę (8 czerwca) raporcie do władz Serbii, aby wzmocniły opiekę i leczenie niepełnosprawnych dzieci, podkreślając, że jest to niezbędny warunek przystąpienia kraju do Unii Europejskiej.

HRW: Serbia musi wzmocnić opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi. Fot. Flickr/Honza Soukup (CC BY 2.0).jpg

Inspektorzy HRW stwierdzili, że w Serbii na rodziców dzieci niepełnosprawnych władze wywierają presję, aby umieścili je w państwowych ośrodkach, gdzie są zaniedbywane, nie uczęszczają do szkoły i są odcięte od rodziny. Według raportu władze powinny w miarę możliwości przekazywać dzieci rodzinom, w których - jak podkreślono - rozwijają się lepiej umysłowo i emocjonalnie.

W raporcie przypomniano, że Serbia, która rozpoczęła z UE negocjacje w sprawie członkostwa, ratyfikowała konwencje ONZ dotyczących praw człowieka, osób z niepełnosprawnością i konwencje dotyczące zakazu wszelkich form tortur.

- Komisja Europejska, w ramach kontroli przestrzegania wymogów akcesyjnych powinna skłonić Serbię do wypełniania zobowiązań dotyczących przestrzegania praw człowieka w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, gdyż jest to wstępny warunek członkostwa w UE - podkreślono w raporcie HRW.

W Serbii system ochrony zdrowia publicznego załamał się z braku funduszy po wybuchu wojen na Bałkanach w latach 90. Jak zauważa agencja Reutera, w tradycyjnym bałkańskim społeczeństwie niepełnosprawne dzieci są często odrzucane przez własne rodziny.

- Dzieci te stanowią ok. 80 proc. nieletnich przebywających w często zaniedbanych serbskich ośrodkach opiekuńczych, gdzie brakuje personelu i funduszy. 60 procent z nich nie chodzi do szkoły - przypomina Reuters.

W raporcie, powołującym się na badania dzieci, które wróciły do swych rodzin, zaleca się władzom Serbii zaprzestanie budowania ośrodków opieki i wprowadzenie systemu pomocy dla dzieci i ich rodzin w celu zintegrowania ich ze społeczeństwem.

- Dzieci, które zostały przeniesione z instytucji do środowiska rodzinnego, wykazały oznaki poprawy rozwoju intelektualnego, zmniejszenie objawów wycofania emocjonalnego i zmniejszoną częstotliwość występowania zaburzeń psychicznych - napisano w raporcie.

HRW zaapelowała do międzynarodowych organizacji finansowych, w tym do Banku Światowego, o pomoc finansową dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Serbia w grudniu ubiegłego roku rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Brukselą i ma nadzieję na ich zakończenie do 2019 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum