HFPC: rodzice skarżą Polskę ws. pozbawienia ich syna możliwości leczenia

Autor: HFPC/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2017 10:20

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. wyłączenia pacjenta z finansowanego przez NFZ programu leczenia ultrarzadkiej choroby. Chory zmarł.

HFPC: rodzice skarżą Polskę ws. pozbawienia ich syna możliwości leczenia
Skarga dotyczy wyłączenia pacjenta z finansowanego przez NFZ programu leczenia ultrarzadkiej choroby Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Roczny koszt leków przekraczał 1 mln zł, rodzice nie mogli zatem zapewnić kontynuacji terapii syna na zasadach komercyjnych - informuje HFPC.

W skardze rodzice wskazują, że Polska naruszyła art. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujący każdemu prawo do życia. W świetle dotychczasowego orzecznictwa ETPC władze krajowe powinny uczynić wszystko, czego można było od nich wymagać w zakresie ochrony życia i zdrowia pacjenta, w szczególności przez zapewnienie mu odpowiednich świadczeń medycznych.

W skardze znalazł się również argument, że zagrożenie życia syna skarżących powstało na skutek braku należytej koordynacji świadczeń medycznych przez państwo. Rodzice zauważają, że funkcjonowanie Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich, odpowiedzialnego za selekcję osób do programu lekowego i ocenę skuteczności terapii, obarczone jest istotnymi wadami. W ocenie rodziców zespół może podejmować decyzje w sposób arbitralny, bez możliwości odwołania, co nie gwarantuje pacjentom rzetelności postępowania.

Więcej: www.hfhr.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum