HCC 2017: kodeks etyki lekarskiej - jak go odczytać

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2017 12:12

Minęło ćwierć wieku od utworzenia Kodeksu Etyki Lekarskiej. Ten kodeks nie tylko przypomina, że lekarz ma być dobrym człowiekiem. Tych zasad jest więcej i w związku z nimi rodzą się dylematy, o których trzeba rozmawiać - mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

HCC 2017: kodeks etyki lekarskiej - jak go odczytać
Dr Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Fot. PTWP

Istotna część kodeksu stanowi odwołanie się do przyrzeczenia lekarskiego. Każdy z pacjentów ma pewność, że leczy ich lekarz, który złożył przyrzeczenie.

- Okazuje się jednak, że są w Polsce są uczelnie, które w ogóle nie odbierają przyrzeczenia. W niektórych uczelniach lekarze wypowiadają przyrzeczenie odmiennej treści. Treść powinna być jedna i wspólna dla wszystkich polskich lekarzy - zauważa dr Maciej Hamankiewicz.

Dodaje, że Kodeks Etyki Lekarskiej stale wymaga interpretacji, musi odpowiadać na poważne dylematy wynikające z codziennej praktyki.

- Jeden z dylematów zawiera się w pytaniu czy lekarz zgodnie z etyką zawodu ma dochować tajemnicy lekarskiej i to nawet po śmierci chorego, czy też ma postępować zgodne ze znowelizowanymi ustawami ujawniając tajemnicę, czyli przestrzegać prawa, ale narażając się na odpowiedzialność zawodową - rozważa dr Maciej Hamankiewicz.

I ta tematyka będzie dyskutowana podczas jednej z sesji w trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC, Health Challenges Congress, Katowice 9-11 marca, 2017 r.). Sesja "Etyka i jej znaczenie w pracy personelu medycznego" odbędzie się 9 marca, w godz. 14.15-15.45.

Program II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych i rejestracja: www.hccongress.pl

 

 Wypowiedź zarejestrowana podczas posiedzenia Rady Naukowej HCC.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum