Gwarancja anonimowości badań na obecność wirusa HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2008 15:05

Wcześniej komisja przyjęła projekt ustawy, w którym nie gwarantowano takiej anonimowości. Rodziło to obawę, że osoby, które mogłyby być zakażone wirusem HIV, nie zgłaszałyby się na badania, bojąc się wycieku ich danych, bo to groziłoby im stygmatyzacją i napiętnowaniem społecznym. To z kolei - według ekspertów - bardzo utrudniałoby walkę z chorobą AIDS w kraju.

Projekt ustawy o zwalczaniu zakażeń zakłada realizację programu nadzoru epidemiologicznego, obejmującego szerokie badania (wraz z oceną aktualnej sytuacji), monitorowanie zachorowalności i umieralności z powodu zakażeń, kompleksową realizację profilaktyki oraz nowoczesnej diagnostyki i terapii. W projekcie uwzględniono również zmiany w sposobie prowadzenia systemu rejestracji zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne.

Autorzy projektu podkreślają, że w ostatnich latach sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie staje się coraz trudniejsza ze względu na zwiększające się zagrożenia nowymi i powracającymi zakażeniami oraz chorobami przeciwko którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. Choroby mogą być przeniesione do Polski z odległych regionów świata lub rozprzestrzenione w drodze aktów terroru.

Realizacja przepisów nowej ustawy ma pozwolić na koordynację działań służb sanitarnych, organów administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz podmiotów realizujących świadczenia zdrowotne, mających na celu zapobieganie, wczesne wykrywanie ognisk zachorowań i ograniczanie rozprzestrzeniania się epidemii.

Wprowadza też jako obowiązujące w szpitalach prowadzenie monitorowania zakażeń, stosowanie procedur zapobiegających ich występowaniu. W ocenie resortu zdrowia, powinno to sprzyjać ograniczeniu częstości występowania zakażeń w szpitalach, a tym samym zmniejszeniu zagrożeń z nimi związanych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum