Grudziądz: szpital wygrał przed sądem z MZ, ale dofinansowanie z UE przepadło

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 10:19

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu planował pozyskanie ok. 11 mln zł z UE na dostosowanie do wymogów resortu zdrowia. Choć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ocenił, że negatywna ocena MZ na potrzeby konkursu odbyła się z naruszeniem prawa, pieniądze i tak przepadły.

Szpital jako jedyny z 19 startujących w konkursie dofinansowania nie dostał Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lecznica zamierzała rozbudować bazę stanowisk na oddziale intensywnej terapii oraz kupić nowy sprzęt, dostosowując się tym samym do wymagań MZ. Koszty zostały oszacowane na 18,5 mln zł. Pojawiła się szansa, by 11,1 mln zł pozyskać ze środków unijnych - marszałek województwa ogłosił konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego dla szpitali miejskich i powiatowych - informuje Gazeta Wyborcza.

Szpital jako jedyny z 19 startujących w tym konkursie dofinansowania nie dostał. Ocena 34 kryteriów -  najpierw przez wojewodę, a następnie przez resort zdrowia - dała w sumie zbyt mało punktów.

Decyzję MZ lecznica zaskarżyła do WSA w Warszawie - i wygrała. Sąd orzekł, że „organ całkowicie odstąpił od własnego uzasadnienia negatywnej oceny kryteriów (...), ograniczając się do odnotowania, że jego ocena jest zgodna z uzasadnieniem wojewody”. W wyroku, który cytuje Gazeta Wyborcza, czytamy, że „rzeczą organu jest wskazać, jakie okoliczność przemawiały za taką, a nie inną punktacją tak, aby (...) informacja była przejrzysta i poddawała się ocenie”.

Wyrok niewiele pomoże szpitalowi, bo unijne pieniądze w ramach konkursu już rozdzielono. Dyrektor placówki Marek Nowak zapowiada, że będzie starał się sfinansować inwestycję z innych źródeł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum