Grodzki: rząd otrzymał ustawowe narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii wirusa SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 18:37

Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii; rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - powiedział w piątek (6 marca) marszałek Senatu Tomasz Grodzki po przyjęciu przez Senat ustawy ws. koronawirusa.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. archiwum

Senat bez poprawek poparł w piątek (6 marca)  ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

- Dzisiaj Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii. I rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa - powiedział Grodzki. - To nie jest łatwe, bo zakaźność i zdolność przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 jest wysoka, a śmiertelność relatywnie niska, zbliżona do grypy - dodał.

Grodzki zapowiedział, że senatorowie "będą patrzeć na ręce rządowi, na sprawność działania państwa". - Być może przygotujemy na następnym posiedzeniu i inicjatywę ustawodawczą, która niektóre zapisy tej specustawy będzie łagodzić, zwłaszcza te, które według senatorów godzą w wolności i swobody obywatelskie - podkreślił marszałek.

Przyjęta przez Senat ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

PAP - Iwona Pałczyńska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum