Gowin: jeśli jest taka konieczność, szybko znowelizujemy ustawę dot. niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2018 13:44

Jeżeli jest konieczność, ustawa wprowadzająca szczególne wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, pod kątem regulacji dotyczących dzieci do 16. roku życia, zostanie znowelizowana bardzo szybko - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin Fot. Archiwum

1 lipca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dzięki jej przepisom, osoby takie będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych w aptekach i ze świadczeń rehabilitacji leczniczej zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Świadczenia rehabilitacji leczniczej, udzielane w ramach umowy z NFZ, będą nielimitowane.

Podczas poniedziałkowego briefingu w Dąbrowie Górniczej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego był pytany m.in. o potrzebę wprowadzenia poprawek do ustawy, aby wsparcie objęło także osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia (uchwalona wiosną ustawa przewiduje gradację niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni: lekkiego, umiarkowanego i znacznego; przepisy stanowią, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest dla osób, które ukończyły 16 lat).

- Ustawę zawsze można poprawić, kiedy pojawiają się jakieś nieprzewidziane w toku procesu legislacyjnego usterki. Wydaje się, że na skutek takiego, a nie innego brzmienia przepisów tej ustawy nikt nie poniósł straty - ocenił wicepremier.

Wobec pytania, jak długo będą musiały czekać na pomoc osoby niepełnosprawne do 16. roku życia, Gowin odpowiedział, że jeżeli jest taka konieczność, ustawa zostanie znowelizowana bardzo szybko.

Zmiany w ustawie wprowadzającej szczególne wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności zapowiedział pod koniec czerwca br. w rozmowie z PAP wiceszef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS). Jak mówił, PiS dostrzega potrzebę zapisania regulacji dotyczących dzieci do 16. roku życia. Według Latosa nowelizacja może zostać uchwalona już w lipcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum