Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-06-2020 13:03

Gostynin: osadzeni zakończyli strajk głodowy, jest porozumienie

W nocy z poniedziałku na wtorek (29/30 czerwca) w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie zakończył się strajk głodowy osadzonych. Protest przeciwko warunkom panującym w placówce trwał tydzień.

Zawarta ugoda obejmuje 20 punktów, ale na razie nie są znane jej szczegóły Fot. Archiwum

Zawarta ugoda obejmuje 20 punktów, ale na razie nie są znane jej szczegóły.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, strajk głodowy pacjenci z ośrodka w Gostyninie rozpoczęli w poniedziałek, 22 czerwca br. "Najpierw - z powodu pandemii koronawirusa - zabroniono odwiedzin, potem ograniczono wysyłanie i otrzymywanie paczek, na koniec rozpoczęto instalację blaszanych rolet, jeszcze bardziej blokujących dostęp powietrza. I wyłączono klimatyzację w budynku" - czytamy.

Jednym z postulatów strajkujących jest dymisja dyrektora ośrodka. Osadzeni żądają też dostępu do komputera, dłuższych spacerów czy odwiedzin, w trakcie których będą mogli przytulić się do rodziny. Nie chcą też być zakuwani prewencyjnie w kajdanki (jeżdżą tak na wizyty lekarskie), domagają się możliwości palenia papierosów, nie chcą być monitorowani w toalecie.

GW zwraca uwagę, że kluczowym problemem KOZZD jest przeludnienie. W placówce dla osób uznawanych za szczególnie niebezpieczne pierwotnie miało przebywać 20 pacjentów, obecnie jest ich 90.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości prowadzone są prace nad nowelą ustawy o ośrodku w Gostyninie. Przedmiotem nowych regulacji ma być m.in. „ustawowe uregulowanie praw i obowiązków osób umieszczonych w ośrodku”. Jednocześnie - według MZ - trwają starania o rozpoczęcie budowy nowego budynku.

Więcej: wyborcza.pl