Gość Niedzielny zapowiada odwołanie w sprawie Alicji Tysiąc

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 09:55

Gość Niedzielny będzie odwoływał się w sprawie wyroku, który nakazuje mu przeprosić i wypłacić 30 tys. zł odszkodowania Alicji Tysiąc za publikację artykułu, w którym jej osobę zestawiono ze zbrodniarzami hitlerowskimi.

Gość Niedzielny zapowiada odwołanie w sprawie Alicji Tysiąc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Będziemy się odwoływać, po tym jak zobaczymy pisemne uzasadnienie. To najbardziej prawdopodobny scenariusz - mówił w TVN24 redaktor naczelny Gościa Niedzielnego ksiądz Marek Gancarczyk.

 Jak przyznał, w artykule na łamach Gościa Niedzielnego można było być „bardziej delikatnym w niektórych sformułowaniach, ale co do meritum jest jasne, że domaganie się aborcji, to domaganie się zabójstwa dziecka”.

- Poza tym sąd każe nam przepraszać za coś, czego nie zrobiliśmy. W naszej publikacji nie było bezpośredniego porównania z hitlerowcami, zresztą sędzia to przyznała -  tłumaczy.

Porównania nie było bezpośrednio, ale kontekst jest taki, że w jednym akapicie wymienia się Alicję Tysiąc i hitlerowców - uważa Teresa Jakubowska z Racji Polskiej Lewicy.

 - Można twierdzić, że aborcja jest to zabójstwo, ale nie można wygłaszać takiej opinii pod adresem konkretnej osoby, wtedy kiedy jej dziecko, Julka ma już 8 lat i może to przeczytać - dodaje.

Zdaniem posła Jarosława Gowina (PO), logika, którą kierował się sąd jest zaskakująca.

- To zapowiedź drastycznego ograniczenia wolności słowa - powiedział poseł.

- Ci, którzy mówią, że to ograniczenie wolności słowa, po prostu wykorzystują sytuację. Nie ma mowy o żadnym ograniczeniu. Pewnych słów zwyczajnie używać nie wolno - mówiła posłanka SLD Joanna Senyszyn. Zaznaczyła, w werdykt sądu nie uderza w nikogo.

 - Wyrok broni jedynie porządku prawnego i mówi, że nie można nikogo obrażać - dodała.

Z tym, że sąd musi stosować się do prawa zgodził się poseł Gowin.

- A w kodeksie rodzinnym jest zapisane, że życie ludzkie rozpoczyna się w momencie poczęcia. Uprawniony jest zatem punkt widzenia, że jeżeli ktoś domaga się aborcji, to domaga się zabójstwa - podkreślił. Jak dodał, najbardziej potworne jest to, że całą dyskusje wokół Alicji Tysiąc obserwuje jej córka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum