Gość Niedzielny ma przeprosić Alicję Tysiąc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2010 13:35

Redaktor naczelny Gościa Niedzielnego i wydawca pisma (archidiecezja katowicka) mają przeprosić na łamach tego tygodnika Alicję Tysiąc za naruszenie jej dóbr osobistych.

Gość Niedzielny ma przeprosić Alicję Tysiąc

Takie postanowienie wydał w piątek (5 marca) Sąd Apelacyjny w Katowicach. Sąd tylko nieznacznie zmienił zaskarżony przez Gościa Niedzielnego wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z września ubiegłego roku, który uznał, że gazeta i jej wydawca, czyli archidiecezja katowicka, mają przeprosić powódkę i zapłacić jej 30 tys. zł.

– Żaden światopogląd nie uzasadnia poniżania innych - tak brzmiało uzasadnienie powyższego wyroku.

Sędzia Ewa Tkocz podkreśliła w ustnym uzasadnieniu wyroku, że „chrześcijaństwo jest religią miłości i taki też powinien być język, jakim powinni posługiwać się autorzy katolickiego tygodnika”. Tymczasem, uznał sąd, posługiwali się "językiem nienawiści".

Zmiany wyroku Sądu Apelacyjnego, w porównaniu z wcześniejszym wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach dotyczą treści przeprosin, które mają zostać zamieszczone na łamach tygodnika.

Alicja Tysiąc pozwała gazetę za artykuły, które jej zdaniem oczerniały jej osobę. O kobiecie zrobiło się głośno, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej 25 tysięcy euro odszkodowania od polskiego rządu. Kobieta odwołała się do Trybunału, gdy lekarze odmówili jej przeprowadzenia aborcji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum