Gorzów Wlkp.: śledztwo ws. zadłużenia szpitala umorzone

Autor: PAP/Ryenk Zdrowia • • 30 marca 2011 12:58

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze umorzyła śledztwo ws. zadłużenia Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Uznała, że dług, sięgający w 2007 r. 300 mln zł, nie wynikał z niezgodnych z prawem działań - poinformował w środę (30 marca) Grzegorz Szklarz, rzecznik prokuratury.

Gorzów Wlkp.: śledztwo ws. zadłużenia szpitala umorzone
Śledztwo wszczęto kilka lat temu w oparciu o analizę informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz dokumentacji z kontroli NIK, przeprowadzonych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. i w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Sprawa dotyczyła działalności i nadzoru nad szpitalem w okresie od 1 marca 2002 do 31 grudnia 2006 roku. Na początku 2007 roku dług lecznicy osiągnął poziom 300 mln zł.

Chodziło o wyjaśnienie, czy na taki stan rzeczy mogły mieć wpływ nieprawidłowości w zarządzaniu i nadzorze nad działalnością Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., które można by uznać za działanie przestępcze.

Badający sprawę prokurator opierając się na opiniach sporządzonych przez biegłych uznał, że byłe władze województwa lubuskiego i ówczesna dyrekcja szpitala nie popełnili przestępstwa.

Z ustaleń śledztwa wynika, że pogarszająca się sytuacja lecznicy była wynikiem zadłużenia, które szpital przejął przechodząc pod skrzydła samorządu wojewódzkiego (doszło wówczas do połączenia trzech mocno zadłużonych szpitali w Gorzowie) oraz braku rozwiązań systemowych mogących bez szkody dla funkcjonowania placówki poprawić jej dramatyczną sytuację finansową.

Biegli uznali, że na taką sytuację wpływ miały nieprawidłowości po stronie ustawodawcy, Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej i kierownictw oddziałów szpitalnych blokujących racjonalne propozycje restrukturyzacyjne związane z redukcją kosztów.

– W oparciu o ustalenia śledztwa prokurator stwierdził, że brak podstaw dla przyjęcia, by jakiekolwiek z działań bądź zaniechań kierownictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. doprowadziło do powstania wymiernej szkody majątkowej – powiedział prokurator Szklarz.

Według niego bezsporne jest, że szpital osiągał ujemne wyniki finansowe, że organ założycielski w ramach sprawowanego nadzoru nie wpłynął na zmianę tego negatywnego stanu rzeczy i nie prowadził wymaganych ustawowo okresowych kontroli.

Dodał on jednak, że nie sposób wyodrębnić, jakie działania mogące teoretycznie uzdrowić sytuację finansową szpitala, były w realiach podejmowanych decyzji wykonalne, bądź też zaniechanie których działań wpłynęło faktycznie na wzrost zadłużenia.

Obecnie zadłużenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sięga ok. 236 mln.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum