Gorzów Wlkp.: Sanepid zawiadamia prokuraturę ws. legionelli w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2014 10:12

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Chodzi o legionellę, z którą lecznica walczyła długie tygodnie. Zdaniem inspektorów, stężenie bakterii było tak duże, że groziło epidemią.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki poinformował PAP, że w zawiadomieniu inspektor sanitarny powołuje się na art. 165. Kodeksu karnego, który mówi o sprowadzeniu niebezpieczeństwa wywołanego zagrożeniem epidemiologicznym. Grozi za to kara od 6 miesięcy do lat 8 lat więzienia.

Rzecznik gorzowskiego Sanepidu Dariusz Wieczorek wyjaśnił PAP, że zawiadomienie jest wynikiem drugiej negatywnej dla szpitala kontroli, co może wskazywać na uchybienia.

Obecnie trwa postępowanie sprawdzające. Śledczy zamierzają przesłuchać przedstawiciela Sanepidu, analizie zostaną poddane także dokumenty dostarczone przez inspekcję sanitarną i szpital.

- Inspektor ma prawo złożyć takie zawiadomienie i skorzystał z niego. Natomiast wskazanie w nim art. 165., mówiącego o świadomym działaniu, uważam za kuriozalne. Oczywiście, zobaczymy, jaką decyzję podejmie prokuratura - powiedział PAP prezes i dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp., Piotr Dębicki.

W połowie lutego w próbkach ciepłej wody z łazienek pacjentów na Oddziale Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii oraz Oddziale Reumatologii i Chorób Płuc, Sanepid stwierdził obecność bakterii legionella - normy były znacznie przekroczone.

Szpital został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych. W przypadku skażenia instalacji ciepłej wody pałeczkami legionella jedną z metod ich usunięcia jest dezynfekcja termiczna (podgrzanie wody do temperatury 70-80 st. C) oraz utrzymywanie temperatury ciepłej wody powyżej 55 st. C, ponieważ w tej temperaturze drobnoustroje nie namnażają się.

Powtórna kontrola przeprowadzona na początku marca wykazała obecność pałeczek legionella w wodzie niektórych oddziałów, co potwierdziły również wyniki badań wody wykonane przez sam szpital. Według Sanepidu może to oznaczać, że podczas podgrzewania woda nie osiągnęła temperatury potrzebnej do zniszczenia bakterii. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum