Gorlice: radni z gór o likwidacji przychodni w nadmorskim Szczecinie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2011 08:36

Gorliccy radni wydadzą opinię na temat projektu uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dotyczącej likwidacji Portowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Szczecinie.

Gorlice: radni z gór o likwidacji przychodni w nadmorskim Szczecinie
Chociaż oba miasta dzieli prawie 900 km, ustawodawca zobowiązał kierownictwa ZOZ do zasięgnięcia opinii samorządów w sprawie przekształcenia placówek.

Taki obowiązek narzuca ustawa o ZOZ, która wymaga, by uchwały o likwidacji lub przekształceniach tych placówek poprzedziły opinie wojewody lub organów gmin, których mieszkańcom taki ZOZ udziela świadczeń zdrowotnych.

Dyrektor Portowego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Szczecinie, Karol Wasilewski tłumaczy, że wśród 20 tys. osób, które zapisały się do tej placówki jest wielu studentów i żołnierzy przebywających w Szczecinie czasowo. Dlatego trzeba było wystąpić o opinię do ponad 300 samorządów z całej Polski. To zabieg czysto formalny, bo po pierwsze wcale nie muszą jej wydać, a po drugie na przykład negatywna opinia nie ma mocy wiążącej i nie wpływa na ostateczną decyzję o likwidacji czy przekształceniu ZOZ.

Do tej pory odpowiedzi wpłynęły zaledwie od 25 proc. samorządów. Tymczasem uchwała zachodniopomorskiego sejmiku w sprawie przekształcenia placówki przez likwidację zapadła już we wtorek (28 czerwca).

Jak ustalił dziennik, to nie pierwsza taka sprawa, z którą musieli zmierzyć się radni powiatu nowosądeckiego. W styczniu ubiegłego roku wydali podobną opinię na temat przekształcenia szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, gdzie na oddziale chorób płuc leczyło się wielu mieszkańców Sądecczyzny.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum