Goleniów: samorządy chcą zarabiać na budynkach

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2010 14:50

Leasing zwrotny budynków i lokali użytkowych mógłby się stać dla samorządów źródłem kapitału na inwestycje, ale przy obecnie obowiązującym prawie jest to trudne.

Samorządy mają wiele nieruchomości, których nie mogą w prosty sposób spieniężyć ani zastawić, zainteresowały się leasingiem zwrotnym. Pozwala on sprzedać firmie leasingowej budynki, lokale użytkowe, a nawet parkingi, użytkować je przez kilka lub kilkanaście lat, a następnie odkupić po spłacie wszystkich rat. 

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, niestety jeszcze żadnemu samorządowi nie udało się skorzystać z tej formy leasingu, choć podjęto kilka prób.

Potrzebne są zmiany w prawie. Projekt został właśnie przygotowany przez władze Warszawy we współpracy z Unią Metropolii Polskich i przekazany do resortu infrastruktury. Pomysł samorządowców popiera branża leasingowa.

Na początku sierpnia na leasing zwrotny zdecydowały się władze powiatu w Goleniowie. Szukają chętnego na przejęcie kompleksu budynków, w którym obecnie mieści się szpital. Jego wartość rynkowa jest szacowana na 18 mln zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum