Gliwice: zarzuty dla lekarza zamieszanego w sprawę gangstera z Zabrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2009 15:49

Zatrzymany w środę (17 czerwca) chirurg, 50-letni Maciej S. wyszedł na wolność po uiszczeniu 10 tys. zł tzw. poręczenia majątkowego. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach uważa, że lekarz nie tylko wystawiał gangsterom na życzenie zwolnienia lekarskie, ale także brał łapówki.

Oba przestępstwa zagrożone są karą do 8 lat więzienia. Według biura prasowego śląskiej policji, działający w porozumieniu z innymi osobami lekarz wystawiał w Zabrzu nieprawdziwe zaświadczenia o bardzo złym stanie zdrowia. Z usług chirurga kilkukrotnie korzystał Krystian F., skazany za włamania, któremu w latach 1997-2000 sześciokrotnie odraczano wykonanie kary 2 lat więzienia.

Sprawę gangstera Krystiana F., który 10 lat temu został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na podstawie symulowanej choroby nowotworowej, opisywały w ostatnich miesiącach m.in. lokalny „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej” oraz „Rzeczpospolita”. Z ich informacji wynika, że gang F. przez siedem lat terroryzował mieszkańców Zabrza.

Według dziennikarzy, choroba F. była jednak fikcją – stwierdzono ją najprawdopodobniej na podstawie wycinka pobranego od innej osoby. Więzienni lekarze, powoływali się na zdiagnozowaną ciężką chorobę F. i fakt, że odmawiał diagnostyki w więzieniu. Pierwsze zaświadczenie o chorobie Krystiana F. – wydane przez zatrzymanego Macieja S. – miało pojawić się w aktach sądowych w kwietniu 1997 r. Pół roku potem Maciej S. miał stwierdzić, że w wycinku pobranym od Krystiana F. są komórki rakowe trzeciego stopnia.

W 2000 r. Krystian F. - na podstawie wykonanej prywatnie opinii innego lekarza, biegłego sądowego, która potwierdzała złośliwy nowotwór jelita grubego, został ułaskawiony od ciążących na nim wyroków przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rekomendację wystawiła mu sędzia, która nie powołała biegłego onkologa do weryfikacji choroby.

Śledztwo, w ramach którego zatrzymano Macieja S. dotyczy sprawy zaświadczeń wystawianych Krystianowi F. 50-letni chirurg to pierwsza zatrzymana w nim osoba. Według gliwickiej Prokuratury Okręgowej na obecnym etapie tego postępowania nie jest możliwe podanie informacji m.in. o złożonych przez chirurga wyjaśnieniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum