XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Gliwice: sąd umorzył sprawę kobiety, której usunięto zdrowe narządy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 13:46

Gliwicki sąd warunkowo umorzył sprawę młodej kobiety, oskarżonej o podrobienie i posługiwanie się sfałszowaną dokumentacją wskazującą, że cierpi na złośliwy nowotwór. Nieświadomi niczego lekarze wycięli jej zdrowe narządy - m.in. żołądek i śledzionę.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił w czwartek ( 5 kwietnia) wyrok po toczącym się niejawnie procesie. Zdaniem biegłych, kobieta miała w znacznym stopniu ograniczoną poczytalność. Wraz z decyzją o umorzeniu sprawy sąd zobowiązał kobietę do psychoterapii.

Według polskiego prawa można warunkowo umorzyć sprawę, jeśli sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne, szkodliwość zarzucanych mu czynów nie jest znaczna, a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości. Sąd wyznaczył Marcie M. okres próby na trzy lata.

Oznacza to, że jeżeli w tym czasie popełni podobne przestępstwo, sprawa zostanie podjęta na nowo i zapadnie wyrok skazujący. - W tym wypadku może to już być wyrok wymierzony w granicach kodeksowych, czyli może to być kara pozbawienia wolności - wskazała prok. Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Z wyroku zadowolona jest zarówno obrona, jak i prokuratura, która o warunkowe umorzenie postępowania karnego wnioskowała już kilka miesięcy temu; sąd się jednak na to nie zgodził nakazując przeprowadzenie procesu.

- Moja klientka doświadczyła - niestety na własnej skórze - negatywnych konsekwencji czynu, który popełniła. Czas, aby wróciła przynajmniej do równowagi psychicznej - powiedział obrońca M. mec. Adam Gomoła. Adwokat wyraził nadzieję, że wyrok umożliwi skuteczną psychoterapię, a w dalszej perspektywie jego klientka dojdzie do zdrowia, nie tylko psychicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum