Gdynia: 8-letni chłopiec zmarł, bo trafił na... niewłaściwy oddział?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2009 13:04

Prokuratura Rejonowa w Gdyni prowadzi śledztwo zmierzające do wyjaśnienia przyczyn śmierci 8-letniego chłopca w oddziale laryngologii Szpitala Miejskiego w Gdyni.

Do tragedii doszło 15 maja br. Chłopiec trafił do szpitala z bólem gardła. Ojciec, magister rehabilitacji, pracował w Szpitalu Miejskim. Gdy syn zaniemógł, podejrzewał, że mogło dojść do obrzęku gardła wskutek jego infekcji. Wcześniej stwierdził to lekarz POZ, przepisał dziecku antybiotyki. Gdy zauważył, że syn ciężko oddycha, natychmiast zawiózł go do szpitala.

– Trafiłem do kardiologów, poradzili, by biec na drugie piętro na oddział laryngologii – opowiada dziennikarzowi Dziennika Bałtyckiego. A tam – jak twierdzi ojciec dziecka – zaczął się ciąg niekontrolowanych zdarzeń. Chłopiec oddychał z coraz większym trudem. Nie powiodły się próby intubacji. Na oddziale zabrakło maski tlenowej dla dziecka, nie było defibrylatora. Okazało się, że nie ma też zestawu odpowiednich narzędzi do zabiegu tak zwanej tracheotomii. 

– Dwukrotnie biegałem na oddział ortopedii w poszukiwaniu anestezjologa, sam musiałem podłączyć ssak, bo pielęgniarki nie dawały rady. Porządek zapanował dopiero po przybyciu ordynatora. Było już jednak za późno – relacjonuje ojciec chłopca.

Jak twierdzi Lidia Kodłubańska, dyrektor Szpitala Miejskiego, błąd polegał na tym, że pacjent trafił na laryngologię, zamiast na oddział ratunkowy. – Ojciec chłopca ma prawo czuć rozgoryczenie, ale to on sam wybrał miejsce, gdzie szukać pomocy. Tymczasem lekarze z SOR, czyli szpitalnego oddziału ratunkowego, którzy się na co dzień zajmują ratowaniem życia, mają większą wprawę w tego rodzaju procedurach niż na laryngologii – przekonuje dyrektor.

W wyjaśnienie tego, dlaczego chłopiec zmarł i kto popełnił błędy, zaangażowana jest nie tylko prokuratura (wyniki sekcji dziecka będą znane za dwa tygodnie), ale także gdański Urząd Marszałkowski i wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej zapowiadający kontrolę w Szpitalu Miejskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum