×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gdańsk: sąd przesłuchał świadków ws. Szwedki przeciw szpitalowi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 listopada 2013 15:52

W piątek, 22 listopada Sąd Okręgowy w Gdańsku przesłuchał jako świadków dwóch byłych dyrektorów Pomorskiego Centrum Traumatologii, w którym obywatelka Szwecji przeszła nieudany zabieg powiększenia piersi. Zeznania złożyła także b. dyrektorka odpowiedzialna za pielęgniarki.

Gdańsk: sąd przesłuchał świadków ws. Szwedki przeciw szpitalowi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pochodząca z Malmoe Christina Hedlund poddała się trzy lata temu w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku nieudanej operacji powiększenia biustu. Po zabiegu zapadła w śpiączkę i do dziś znajduje się w stanie wegetatywnym - kobieta nie mówi, jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony. Szwedka żąda od polskiej placówki ok. 6 mln zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia.

- Nie każda pielęgniarka, która pracowała przy pacjentach podczas zabiegów komercyjnych, była przeszkolona w pomocy anestezjologicznej - powiedziała w piątek (22 listopada) przed sądem Mariola Hilary, która w latach 2005-2010 była w gdańskim PCT dyrektorem ds. pielęgniarstwa. Jak zapewniła jednak, nawet, nie mając doświadczenia w tym zakresie, pielęgniarki potrafiły podjąć samodzielnie, bez lekarza, czynności ratujące życie.

Mirosław Domosławski, dyrektor PCT w Gdańsku w latach 2004-2009, zeznał, że podczas usług komercyjnych w placówce zwiększany był personel pielęgniarski, aby zapewnić większy komfort i bezpieczeństwo pacjentom. Przyznał, że PCT nie zgłosił chirurgii plastycznej do rejestru usług medycznych wykonywanych przez szpital. - Nie zgłosił, bo nie musiała być zgłoszona - ocenił.

Dodał, że obowiązujące w PCT procedury medyczne były identyczne dla wszystkich pacjentów. - Nie miało tu znaczenia, czy ktoś jest z Francji, Niemiec, Szwecji, czy też jest narodowości polskiej - zapewnił Domosławski.

Kolejny świadek, Leszek Klimaszewski, który pełnił obowiązki dyrektora między grudniem 2009 r. a sierpniem 2010 r. (w tym czasie doszło do zabiegu Szwedki - PAP), powiedział, że usługi medyczne o charakterze komercyjnym nadzorował tylko pod względem finansowym. - Nie odpowiadałem w żaden sposób za medyczną organizację takich zabiegów - podkreślił. 
Następna rozprawa w tym procesie - 7 lutego 2014 r.

W listopadzie 2010 r. szwedzkie media poinformowały o przeprowadzonej w sierpniu tamtego roku w PCT w Gdańsku operacji, po której 31-letnia wówczas Szwedka zapadła w śpiączkę. W reportażu narzeczony, który towarzyszył pacjentce w Polsce, mówił, że dopiero po sześciu godzinach od operacji kobieta, która nie mogła się obudzić, została przeniesiona na oddział ratunkowy. Kontrola wojewody pomorskiego wykazała, że PCT nie miała uprawnień do przeprowadzania tego typu operacji plastycznych, w latach 2008-2010 doszło tam do 78 nielegalnych zabiegów.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w związku ze sprawą Szwedki postawiła zarzuty pięciu osobom z PCT: dwóm pielęgniarkom, lekarce anestezjolog, lekarce specjalistce z zakresu chirurgii plastycznej i b. dyrektorowi szpitala. Na początku czerwca gdański sąd, w ramach zabezpieczenia powództwa, orzekł nieprawomocnie, że szpital ma wypłacać poszkodowanej Szwedce rentę w wysokości ok. 12,5 tys. zł miesięcznie. PCT odwołało się od tej decyzji, skarga ta nie została jeszcze rozpatrzona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze