Gdańsk: są zarzuty w sprawie operacji, po której Szwedka zapadła w śpiączkę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2013 12:14

Zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przedstawiła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku dwóm pielęgniarkom oraz lekarce, które opiekowały się pacjentką ze Szwecji w 2010 r. w trakcie operacji plastycznej i po niej; kobieta po tym zabiegu zapadła w śpiączkę.

Gdańsk: są zarzuty w sprawie operacji, po której Szwedka zapadła w śpiączkę

Nieudana operacja powiększenia piersi u 31-letniej wówczas obywatelki Szwecji miała miejsce w sierpniu 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku.

O postawieniu zarzutów poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Jak wyjaśniła, lekarce, która pracowała w centrum jako anestezjolog, zarzucono, że opiekując się pacjentką nie zachowała należytej ostrożności: nie przewidziała możliwości skumulowania się niepożądanych działań leków zastosowanych w trakcie znieczulenia, po czym przekazała pacjentkę w miejsce, które nie gwarantowało właściwego nadzoru pooperacyjnego.

Lekarce przestawiono zarzut nieumyślnego narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za czyn ten grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia. Kobieta nie przyznała się do winy.

Z kolei dwóm pielęgniarkom, które opiekowały się pacjentką tuż po operacji, śledczy zarzucili, że zaniechały ciągłej bezpośredniej obserwacji i ciągłego monitorowania parametrów życiowych pacjentki, w następstwie czego spowodowały opóźnienie w rozpoznaniu pogarszającego się stanu pacjentki.

Śledczy ustalili też, że pielęgniarki zorientowawszy się jak zły jest stan pacjentki, nie podjęły natychmiastowych działań: zwlekały z zastosowaniem u chorej wentylacji i z powiadomieniem lekarza.

Obie kobiety usłyszały zarzuty nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę nad pacjentką. Za popełnienie takiego przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Podejrzane nie przyznały się do winy.

Przypomnijmy. W listopadzie 2010 r. szwedzkie media poinformowały o przeprowadzonej w sierpniu tego roku w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku operacji, po której 31-letnia wówczas Szwedka zapadła w śpiączkę. W reportażu narzeczony, który towarzyszył pacjentce w Polsce, mówił, że dopiero po sześciu godzinach od operacji narzeczona, która nie mogła się obudzić, została przeniesiona na oddział ratunkowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum