Gdańsk: rozbito grupę przestępczą handlującą anabolikami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2012 10:46

Pomorska policja i straż graniczna rozbiły grupę zajmującą się nielegalnym handlem anabolikami. Preparaty farmaceutyczne trafiały głównie do Ameryki Północnej; umieszczano je w pudełkach po grach planszowych. Zatrzymano 19 osób.

Jak poinformowało w piątek (2 marca) biuro prasowe pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, trzy osoby, które - zdaniem funkcjonariuszy - były przywódcami grupy, zostały tymczasowo aresztowane. Pozostali podejrzani objęci zostali dozorem policji.

Grupa przestępcza działała od marca 2008 roku. - Poprzez internet oferowała mieszkańcom USA, Kanady, Australii, Belgii i Francji środki o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolności organizmu - poinformowała policja.

Ustalono, że anaboliki były umieszczane w pudełkach po grach planszowych, które pakowano tak, by wyglądały jak oryginalne gry. Na przesyłkach umieszczano fikcyjnych nadawców.

Dochody z takiej sprzedaży trafiały na konta podstawionych osób, które następnie przekazywały pieniądze członkom grupy. Zdaniem policji w tym przypadku dochodziło do prania brudnych pieniędzy. Z szacunków funkcjonariuszy wynika, że przywódcy grupy "wyprali" w sumie ok. 1,5 mln. złotych i ponad 780 tys. dolarów.

Za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za pranie brudnych pieniędzy przywódcom grupy grozi nawet 15 lat więzienia.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum