PAP/Rynek Zdrowia | 08-03-2011 12:22

Gdańsk: prokuratura oskarża byłego dyrektora PCT

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz postawiła zarzut wyrządzenia wielkiej szkody byłemu dyrektorowi Pomorskiego Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku.

Zdaniem śledczych chodzi o niemal dwa mln zł. Jak powiedziała we wtorek (8 marca) szefowa prokuratury, Marzanna Majstorowicz, były dyrektor PCT - Mirosław D., miał w latach 2007-2010 podpisywać umowy niekorzystne dla szpitala, którym kierował. - Biegły z zakresu księgowości wyliczył, że w wyniku działalności dyrektora szpital stracił prawie 1,9 mln zł - poinformowała Majstrowicz, dodając, że za wspomniany czyn grozi do 10 lat więzienia. 

Mirosławowi D. przedstawiono również zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z postępowaniem na dostawę leków do szpitala. Były dyrektor wziął udział w tym postępowaniu i złożył oświadczenie, w którym stwierdził, że w ciągu ostatnich trzech lat nie współpracował z firmami, które chciały zostać dostawcami placówki. 

Tymczasem, jak ustalili śledczy, Mirosław D. wykonywał badania medyczne dla firmy, której następca prawny wygrał postępowanie. Za tego typu poświadczenie nieprawdy grozi kara do trzech lat więzienia. 

Z kolei w kwestii zawierania umów niekorzystnych dla szpitala, Mirosław D. odmówił złożenia wyjaśnień. W tej samej sprawie zarzuty ma także trzech innych pracowników PCT. Jeszcze w 2010 roku wszystkim zarzucono poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z postępowaniami, w których wyłaniano dostawców zaopatrzenia dla szpitala.

Gdańska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo ws. nieprawidłowości w zarządzaniu PCT w Gdańsku pod koniec 2009 roku. Śledczy zajęli się sprawą po tym, gdy otrzymali wyniki kontroli przeprowadzonej w placówce przez CBA. Mirosław D. został wówczas odwołany ze stanowiska dyrektora. 

Pod koniec  2010 roku wyszły na jaw inne nieprawidłowości, do jakich dochodziło w PCT za czasów, gdy jego dyrektorem był Mirosław D. oraz później. Media nagłośniły przypadek przeprowadzonej w 2010 roku w PCT operacji plastycznej, po której obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę. Kontrole wykazały m.in., że w latach 2008-2010 w PCT wykonano 78 nielegalnych operacji plastycznych i ok. 100 okulistycznych. 

Placówka nie miała uprawnień do prowadzenia tego typu zabiegów. Bezprawne umowy na przeprowadzania operacji zostały podpisane przez Mirosława D. w czasie, gdy był on dyrektorem placówki. Sprawą nielegalnych operacji zajmuje się gdańska Prokuratura Okręgowa.