Gdańsk: niepełnosprawny oszukiwał innych niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 16:16

Prokuratura w Gdańsku skierowała akt oskarżenia przeciwko inwalidzie, który oferował wyjazdy dla osób niepełnosprawnych. Okazał się oszustem.

Gdańsk: niepełnosprawny oszukiwał innych niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzekome wyprawy miały być przygotowane specjalnie pod kątem niepełnosprawnych uczestników: z osobami do pomocy przy wsiadaniu do samolotów oraz noclegami w hotelach przystosowanych do specjalnych potrzeb niepełnosprawnych. Zgodnie z informacją, jaką oszust zamieścił w internecie, wycieczki miały być także dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Oszustwo wyszło na jaw w październiku 2008 roku, gdy grupa niepełnosprawnych zjawiła się na warszawskim Okęciu, skąd miał odlecieć do Portugalii ich samolot. Na lotnisku okazało się, że nikt nie zarezerwował dla nich biletów lotniczych.

Sprawa trafiła do Gdańska, gdzie - według danych z internetu, miała mieścić się firma, z pośrednictwa której skorzystali niepełnosprawni. Do gdańskiej prokuratury zaczęli zgłaszać się kolejni poszkodowani. Gdańscy policjanci dotarli do 39-latka, który przyznał się do oszustwa. W czasie przesłuchań w prokuraturze wyjaśnił, że nie miał zamiaru zorganizować oferowanych przez siebie wycieczek.

Według prokuratury inwalida oszukał 69 osób, które wykupiły 71 wycieczek. W sumie niepełnosprawny zdefraudował ponad 45 tys. złotych. Na jego koncie zabezpieczono 8 tysięcy złotych pochodzących z wpłat. Pozostałą sumę oskarżony zdążył wydać, głównie na podróże samolotowe po Polsce i noclegi w ekskluzywnych hotelach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze