Gdańsk: mniejsza renta dla szwedzkiej pacjentki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 18:43

Sąd Apelacyjny w Gdańsku obniżył w czwartek (27 marca) o trzy tysiące koron szwedzkich wysokość renty wypłacanej co miesiąc obywatelce Szwecji Christinie Hedlund przez gdański szpital w ramach zabezpieczenia powództwa.

W Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku (obecnie nosi nazwę Copernicus Podmiot Leczniczy) w 2010 r. 31-letnia wówczas Christina Hedlund z Malmoe poddała się operacji powiększenia piersi. Po zabiegu zapadła w śpiączkę; do dziś jest w stanie wegetatywnym - nie mówi, jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony.

Rodzina poszkodowanej złożyła w gdańskim sądzie pozew cywilny, w którym żąda od szpitala ok. 6 mln zł odszkodowania, zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia.

Gdański sąd w czerwcu 2013 r, w ramach zabezpieczenia powództwa, orzekł, że placówka ma wypłacać rodzinie rentę w wysokości prawie 25 tys. koron szwedzkich (ok. 12,5 tys. zł) miesięcznie. Szpital odwołał się od tej decyzji.

- Sąd rozpatrując na posiedzeniu niejawnym skargę pozwanego szpitala obniżył rentę na rzecz powódki o trzy tysiące koron (ok. 1,5 tys. zł - PAP) do wysokości 21 761 koron szwedzkich (ok. 11 tys. zł - PAP) - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Roman Kowalkowski.

W toczącym się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku procesie cudzoziemki przeciwko gdańskiemu szpitalowi do przesłuchania zostało jeszcze ośmioro świadków, w tym rodzice i brat Hedlund oraz b. narzeczony, który towarzyszył kobiecie podczas wyjazdu na operację do Polski. Obcokrajowcy mają być przesłuchani w Szwecji w ramach pomocy prawnej.

W listopadzie 2010 r. szwedzkie media poinformowały o przeprowadzonej w sierpniu tamtego roku w PCT operacji, po której obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę. W reportażu narzeczony, który towarzyszył pacjentce w Polsce, mówił, że dopiero po sześciu godzinach od operacji kobieta, która nie mogła się obudzić, została przeniesiona na oddział intensywnej terapii.

Kontrola wojewody pomorskiego wykazała, że PCT nie miała uprawnień do przeprowadzania tego typu operacji plastycznych, w latach 2008-2010 doszło tam do 78 nielegalnych zabiegów.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w związku ze sprawą Szwedki postawiła zarzuty pięciu osobom z PCT: dwóm pielęgniarkom, lekarce anestezjolog, lekarce specjalistce z zakresu chirurgii plastycznej i b. dyrektorowi szpitala.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum