RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-11-2010 14:18

Gdańsk: który raport o PCT czytała minister Kopacz?

Z ujawnionego mediom raportu o sytuacji w Pomorskim Centrum Traumatologii wojewoda Roman Zaborowski wyciął fragment mówiący, że przez wykonywane tam operacje komercyjne mogło być zagrożone życie i zdrowie innych pacjentów.

Komercyjną operację powiększenia piersi przeprowadzono m.in. u Szwedki, która do tej pory jest w śpiączce. Po nagłośnieniu sprawy w PCT przeprowadzono szereg kontroli. Jedną z nich na zlecenie wojewody Zaborowskiego.

Raport w tej sprawie upubliczniono 29 listopada z adnotacją, że „dane wrażliwe usunięto zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawą o ochronie danych osobowych”.

Jednak Gazeta Wyborcza ujawnia, że służby prasowe wojewody ocenzurowały dokument nie tylko z powodów prawnych. Usunięto z niego istotne fragmenty wskazujące, że działalność komercyjna PCT negatywnie odbijała się na opiece nad innymi pacjentami.

– Informacje, o tym że NFZ-owscy pacjenci byli wypisywani przed czasem są dla mnie trochę podejrzane. Sporządził je ordynator chirurgii naczyniowej, ta sama osoba która tych pacjentów wypisywała przed czasem. Dlaczego nie zadzwonił do NFZ, że są takie trudności? Dlaczego poinformował nową dyrekcję szpitala dopiero jak o sprawie zaczęło być głośno? – mówi Barbara Kawińska, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Raport został przesłany przez wojewodę pomorskiego minister zdrowia Ewie Kopacz, która określiła go jako szokujący.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego wojewody, którą wersję otrzymała Ewa Kopacz.

– Zarówno pani minister, jak i Urząd Marszałkowski jako organ założycielski Pomorskiego Centrum Traumatologii otrzymali pełne wersje – powiedział Roman Nowak.

Dodał, że z dokumentu o wstępnych wynikach kontroli zostały usunięte niektóre fragmenty, bo przemawiała za tym ostrożność, a nie chęć tuszowania czegokolwiek.

– Sprawa jest skomplikowana , cały czas trwa kontrola i pojawiają się kolejne wątki. Po jej zakończeniu powstanie raport, który będzie przedstawiony opinii publicznej w pełnej wersji. Decyzję o jego zamieszczeniu na stronach BIP podejmie dyrektor wydziału zdrowia, który przeprowadza kontrolę. W każdym razie w tej sprawie nie będzie nic do ukrycia – zaznaczył Nowak.