Gdańsk: dwa lata czekania na opinię biegłych w sprawie PCT?

Autor: DM, Dziennik Bałtycki, TVN24/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2010 15:06

Od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat trzeba będzie prawdopodobnie czekać na opinie biegłych, którzy ocenią, czy nie doszło do błędu medycznego przy operacji 31-letniej Szwedki w Pomorskim Centrum Traumatologicznym w Gdańsku.

Gdańsk: dwa lata czekania na opinię biegłych w sprawie PCT?

Na razie w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz jeszcze trwa gromadzenie i badanie materiałów dowodowych oraz przesłuchiwanie świadków. Kolejnym etapem będzie wybór ekspertów z uczelni medycznych spoza Pomorza. To wszystko oznacza, że sprawa w sądzie, jeśli okaże się, że błędy rzeczywiście popełniono, może rozpocząć się nawet w 2013 roku - podaje Dziennik Bałtycki.

Jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, prokuratur Witold Niesiołowski z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz jest zdania, że ewentualna bariera językowa i przeprowadzenie niewłaściwego wywiadu lekarskiego mogły przyczynić się do tego, że Szwedka zapadła w śpiączkę. Witold Niesiołowski mówi, że jedną z wersji wydarzeń, jakie prokuratura bierze pod uwagę jest błąd w sztuce lekarskiej.

TVN24 dotarło do przedoperacyjnej ankiety anastezjologicznej, sporządzonej w trzech językach: polskim, angielskim i szwedzkim, w której nie ma m.in. odpowiedzi na pytanie o schorzenia, na które leczy się pacjentka. W ankiecie znajduje się adnotacja pielęgniarki: "wywiad niemożliwy do zebrania ze względu na barierę językową".

Nie tylko prokuratorzy sprawdzają okoliczności operacji Szwedki. Kilka dni temu o wnioskach pokontrolnych mówili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, którzy potwierdzili, że zabieg był nielegalny. W połowie przyszłego tygodnia zostanie upubliczniony raport po kontroli w PCT , który został przesłany przez wojewodę pomorskiego do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Minister zdrowia poprosiła też o skontrolowanie pozostałych szpitali publicznych w województwie. Chce poznać odpowiedzi na dwa pytania – gdzie przeprowadzane są prywatne zabiegi oraz czy są one zgodne z prawem.

Jak informowaliśmy, także Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ma zamiar skontrolować Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku. Zanim przystąpi do kontroli chce poznać pokontrolne materiały innych urzędów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum