Gdańsk: b. dyrektor oskarżona o podwójną refundację

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 12:30

Ponad 100 tys. zł miało wyłudzić z NFZ Pomorskie Centrum Medyczne w Gdańsku. Prokuratura oskarża o to byłą dyrektor placówki - donosi Gazeta Wyborcza.

Aleksandra K.-W. stanie przed sądem za przestępstwo z art. 286. §1. Grozi jej kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Akt oskarżenia, który sporządziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa został wysłany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ. Proces powinien rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy.

Oskarżona dyrektorka miała za zadanie nadzorować prawidłowość rozliczeń z NFZ m.in. kosztów refundowanych badań rezonansem magnetycznym i tomografem. Z aktu oskarżenia wynika, że robiła to w sposób niezgodny z prawem.

Pacjenci, którzy zgłaszali się do PCM ze skierowaniami na badania więcej niż jednej części ciała, np. głowy i zatok, byli badani tego samego dnia. Ale rozliczając się, dyrektor wpisywała w sprawozdaniach, że badania odbywały się dwukrotnie w różnych dniach. W efekcie wypłacano znacznie wyższe refundacje. Działo się to przez cały 2010 rok, a dotyczy ok. 400 badań.

Według prokuratury wyłudzono  w ten sposób ponad 100 tys. zł. Wszystko wydało się, gdy trzy lata temu NFZ przeprowadził w Pomorskim Centrum Medycznym skrupulatną kontrolę. Powodem była wyjątkowo duża liczba tzw. nadwykonań.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum