Gdańsk: Rada oddziału NFZ kontra prezes Centrali

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2011 13:34

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezesa NFZ, przy rozwiązywaniu stosunku pracy z dyrektorem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku.

Gdańsk: Rada oddziału NFZ kontra prezes Centrali

O rozpocząciu śledztwa w warszawskiej prokuraturze poinformował w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl  Ryszard Dubiela - p.o. przewodniczącego Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. To właśnie ta Rada w lutym b.r. złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie możliwości przekorczenia uprawnień przez prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.

Monika Lewandowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdziła fakt rozpoczącie postępowania. – Jest to śledztwo "w sprawie" więc nie ma obecnie postawionego żadnego zarzutu – podkreślała w rozmowie z nami Monika Lewandowska.

Jak poinformowała zawiadomienie wpłynąło z pomorskiego oddziału NFZ w Gdańsku. Prokurator przewiduje przesłuchanie w charakterze świadka składającego zawiadomienie.

Rozmawialiśmy z Andrzejem Troszyńskim, rzecznikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak odmówił komentowania tej sprawy.

Jak informowaliśmy w portalu, Rada Pomorskiego Oddziału NFZ złożyła w lutym br. zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Paszkiewicza, prezesa NFZ, polegającego na podjęciu decyzji o zmianie okresu wypowiedzenia stosunku pracy Dorocie Pieńkowskiej, byłej dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Według Rady, po tym jak Dorota Pieńkowska 31 lipca 2010 r. złożyla rezygnację ze stanowska dyrektora POW NFZ, została potrakowana przez prezesa NFZ w sposób uprzywilejowany – jej okres wypowiedzenia został wydłużony ponad ustawowy wymiar z jednego do sześciu miesięcy, bez świadczenia pracy.

Ryszard Dubiela w informacji prasowej pisał, że wydłużenie okresu wypowiedzenia, bez świadczenia pracy i wypłacanie w tym okresie odwołanej dyrektor wynagrodzenia stanowi działanie na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia

Od 18 czerwca 2008 r. do 31 lipca 2010 r., kiedy POW NFZ kierowała dyrektor Dorota Pieńkowska, Rada POW kilkukrotnie krytycznie oceniała zarządzanie oddziałem.

Natomiast w ocenie centrali NFZ, pomorski oddział Funduszu był wówczas jednym z trzech oddziałów w Polsce, które najbardziej efektywnie gospodarowały środkami ze zdrowotnych składek ubezpieczonych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum