Gdańsk: OIL wszczęła postępowanie ws. lekarza Anny Przybylskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2014 16:57

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku wszczął postępowanie ws. lekarza, który opiekował się Anną Przybylską. Sprawa dotyczy jego telewizyjnych wypowiedzi na temat przebiegu choroby zmarłej w niedzielę (5 października) aktorki.

Gdańsk: OIL wszczęła postępowanie ws. lekarza Anny Przybylskiej

Jak poinformowała kierownik biura rzecznika odpowiedzialności zawodowej OIL w Gdańsku Alicja Kuźniewska, postępowanie zostało wszczęte w czwartek z urzędu. - Dotyczy ono domniemanego naruszenia art. 23 Kodeksu etyki lekarskiej przez lekarza Dariusza Zadrożnego - powiedziała Kuźniewska, dodając, że postępowanie związane jest z wypowiedziami lekarza dotyczącymi aktorki. - Dostaliśmy w tej sprawie wiele e-maili - dodała.

Zgodnie z art. 23 Kodeksu etyki lekarskiej "Tajemnicą są objęte wiadomości o pacjencie i jego otoczeniu uzyskane przez lekarza w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi. Śmierć chorego nie zwalnia od obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej".

Dariusz Zadrożny był jednym z lekarzy opiekujących się zmarłą w niedzielę aktorką Anną Przybylską. W poniedziałek wystąpił w jednym z programów TVP Info, w którym opowiedział m.in. o jej zmaganiu się z chorobą.

Jak podała na swojej stronie internetowej telewizja, lekarz miał mówić m.in.: "Ania miała rozpoznanie łagodnego guza w trzustce i nikt się nie spodziewał, że u tak młodej dziewczyny może dojść do sytuacji, że ten nowotwór będzie złośliwy. Myśmy wszyscy myśleli, że to jest niemożliwe. Nowotwory trzustki są nowotworami ludzi starych, a nie takich jak Ania. Ona do końca była pełna życia. Mimo, że widziałem ją w stadiach, kiedy dopadał ją ból i niemalże wyła".

Wypowiedź lekarza, a zwłaszcza jej końcowe zdanie, wzbudziła publiczną krytykę. Media informowały, że adwokat Jerzy Naumann wniósł do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku wniosek o wszczęcie postępowania ws. lekarza. Powołując się na tajemnicę postępowania, Kuźniewska odmówiła informacji, czy wniosek taki wpłynął do Izby.

Do momentu nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z Zadrożnym. Anna Przybylska zmarła w niedzielę w swoim rodzinnym domu w Gdyni-Orłowie. W sierpniu 2013 r. aktorka przeszła operację usunięcia guza trzustki w klinice w Gdańsku. Nowotwór okazał się złośliwy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum