Gdańsk: 26 oskarżonych o handel anabolikami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2013 12:01

26 osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w związku z nielegalnym handlem anabolikami oraz praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu. Anaboliki warte 14 mln zł sprzedawano przez internet m.in. do USA, wysyłano je w opakowaniach do gier planszowych.

Gdańsk: 26 oskarżonych o handel anabolikami

O akcie oskarżenia, który śledczy skierowali do gdańskiego sądu okręgowego, poinformowała we wtorek (2 lipca) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Jak wyjaśniła, z ustaleń śledczych wynika, że sześć spokrewnionych z sobą osób mieszkających w Gdyni, Wejherowie i Redzie, utworzyło grupę przestępczą, która prowadziła sklep internetowy z anabolikami założony na serwerze działającym poza granicami Polski. Grupą kierował 34-letni Jarosław M. Pozostali członkowie jego rodziny, w wieku od 38 do 27 lat, przygotowywali i wysyłali przesyłki z anabolikami. Wyszukiwali też tzw. słupy - osoby, które odbierały pieniądze za sprzedany towar.

"Słupów" organa ścigania odnalazły dwudziestu. Prokuratura postawiła im zarzuty prania brudnych pieniędzy. Identyczny zarzut usłyszeli członkowie rodziny M. Dodatkowo całą szóstkę oskarżono też o handel anabolikami bez koniecznych pozwoleń.

22 oskarżonych, w tym wszyscy członkowie rodziny, przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze: prokuratura przychyliła się do tej propozycji, teraz ustosunkuje się do niej sąd.

Śledczy ustalili, że przestępczy proceder trwał od stycznia 2007 r. do 28 lutego 2012 r., kiedy to policja zatrzymała sprawców przestępstwa.

Anaboliki trafiały głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale też do Australii, na Łotwę oraz do niektórych krajów Unii Europejskiej. Towar pakowany był w oryginalne opakowania do gier planszowych. Policja znalazła w Gdyni magazyny, w których produkty były przechowywane i przygotowywane do wysyłki.

Prokuratorzy obliczyli, że przestępcy zarobili na sprzedaży anabolików ponad 14 mln zł. W śledztwie zabezpieczono należące do oskarżonych pieniądze, samochody, sprzęt RTV i biżuterię warte ok. 2 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum